CDU bo poleg kanclerskega položaja, ki ga bo še naprej zasedala Angela Merkel, pripadlo še pet ministrskih položajev. Ministri iz njihovih vrst bodo vodili ministrstva za notranje zadeve, finance, obrambo, zdravje ter za izobraževanje in raziskave, je po seji predsedstva stranke v Berlinu sporočila Merklova.

Finančni minister bo ostal Wolfgang Schäuble, dosedanja ministrica za delo Ursula von der Leyen (CDU) pa bo prevzela obrambni resor, s čimer bo postala prva ženska na tem položaju.

Notranji resor prevzel de Maiziere

Dosedanji obrambni minister Thomas de Maiziere bo prevzel vodenje notranjega resorja, generalni sekretar CDU Hermann Gröhe bo zasedel položaj ministra za zdravje, Johanna Wanka bo še naprej ministrica za izobraževanje.

Ronalda Pofallo bo na položaju vodje kanclerkinega urada nasledil dosedanji minister za okolje Peter Altmaier, novi generalni sekretar stranke pa bo postal 39-letni poslanec v bundestagu Peter Tauber.

Zaradi vohunske afere z ameriško agencijo za nacionalno varnost (NSA) bo odslej v kanclerkinem uradu poseben položaj s statusom državnega sekretarja, je sporočila Merklova. Kdo bo zasedel položaj, bo znano v kratkem.

CSU bo medtem vodila ministrstva za promet in digitalno infrastrukturo, kmetijstvo ter gospodarsko sodelovanje in razvoj. Prvega bo prevzel dosedanji generalni sekretar stranke Alexander Dobrindt, drugega dosedanji notranji minister Hans-Peter Friedrich, tretjega pa Gerd Müller.

Ministri iz vrst socialdemokratov bodo vodili šest resorjev - zunanje ministrstvo, ministrstvo za gospodarstvo in energijo, delo in socialo, pravosodje, družino ter okolje. Po zasedanju vodstva stranke je SPD kot prva stranka vladne koalicije že tudi sporočila imena ministrov.

»Superminister« Sigmar Gabriel

Predsednik stranke Sigmar Gabriel bo postal novi "super minister" za gospodarstvo in energijo. Na čelo zunanjega ministrstva se vrača Frank-Walter Steinmeier, ki je položaj zasedal že v vladi Merklove med letoma 2005 in 2009. Trenutno je tudi vodja poslance skupine SPD v bundestagu.

V skladu z napovedmi bo računovodja SPD Barbara Hendricks vodila ministrstvo za okolje, generalna sekretarka socialdemokratov Andrea Nahles bo prevzela ministrstvo za delo in socialne zadeve, podpredsednica SPD Manuela Schwesig bo zadolžena za ministrstvo za družino, dosedanji gospodarski minister zvezne dežele Posarje Heiko Mass pa bo vodil pravosodno ministrstvo.

V kabinetu kanclerke bo za področje migracij, beguncev in integracije pristojna Aydan Özoguz, ki jo je Gabriel ob predstavitvi ministrskih imen hvalil kot prvo žensko s turškimi koreninami za vladno mizo, poroča nemška tiskovna agencija dpa.

Nove ministre naj bi na položaje imenovali in zaprisegli v torek, ko je v bundestagu predvidena tudi vnovična potrditev Merklove na kanclerski položaj. Nemčija bo tako že naslednji teden dobila novo črno-rdečo vlado. Stranki sta pred tem v vladni koaliciji Nemčijo vodili že dvakrat.

Od evropske politike nove nemške vlade ni pričakovati večjih sprememb

Prepričljiva zmaga kanclerke Angele Merkel na volitvah septembra je bila pogosto prepoznana kot znak potrditve njene politike do reševanja težav evroobmočja in tako tudi zdaj večina poznavalcev in komentatorjev meni, da bistvenih sprememb dosedanje kanclerkine politike na tem področju ni pričakovati.

Evropska politika nove vlade je po prepričanju dolgoletnega zunanjepolitičnega urednika pri nemškem Süddeutsche Zeitungu Stefana Corneliusa v pretežni meri že dogovorjena ter bo zelo podobna politiki, kakršni smo bili priče v zadnjih letih.

Politolog Bernhard Wessels z inštituta za družbene znanosti na berlinski univerzi Humboldt se strinja, da koalicijska pogodba na področju evropske politike nakazuje ukrepe, ki pomenijo nadaljevanje dosedanje politike. Glede reševanja krize v Evropi pa vendarle ne stavi le na varčevanje, je menil.

Kot je izpostavil, pogodba določa, da je nujen širši političen pristop, ki bi na socialno uravnotežen način povezal strukturne reforme za krepitev konkurenčnosti ter uravnoteženje javnih financ z vlaganji v rast in zaposlovanje.

Številna določila pogodbe nakazujejo na ravnotežje med varčevalno in strukturno politiko, splošen moto pogodbe glede reševanja krize pa naj bi bil 'trdnost in solidarnost'.

»V tem smislu koalicijska pogodba nosi podpis obeh partnerjev,« meni Wessels. V praksi se bo to po njegovem prepričanju najbrž izrazilo tako, da bo Nemčija nadaljevala z varčevalno politiko, istočasno pa iskala vire za vlaganje, ki ne bi obremenili proračunov držav v krizi.

Pogodba ohranja dosedanjo usmeritev Merklove

Vodja politološkega inštituta Otto Stammer na berlinski Freie Universität Oskar Niedermyer se sicer strinja, da je SPD z nekaj določili k pogodbi doprinesel močnejšo socialno komponento, vendarle pa meni, da pogodba ohranja dosedanjo usmeritev Merklove.

To se po njegovem prepričanju še posebej potrjuje s trditvijo, da gresta solidarnost in odgovornost držav za lastne obveznosti z roko v roki, zaradi česar velika koalicija zavrača vsakršno prenašanje odgovornosti in tveganj za dolgove držav članic na unijo.

Da bo nova vlada pod vodstvom Merklove za izhod iz krize nadaljevala po dosedanji poti strukturnih reform ter uravnoteženja javnih financ v povezavi z vlaganji, meni tudi predsednica Slovensko-nemške gospodarske zbornice Gertrud Rantzen.

Financial Times je po drugi stran zaznal premike nemške politike v smeri večje solidarnosti do držav članic v finančnih težavah, kar naj bi bila zasluga SPD. Kot trdijo v stranki, naj bi s pritiskom med koalicijskimi pogajanji že prispevali tudi k večji pripravljenosti na kompromis, ki jo je Nemčija v zadnjem času izkazala v pogajanjih o bančni uniji.