Glavni tožilec za preiskavo vojnih zločinov pripadnikov Osvobodilne vojske Kosova (OVK) v letih 1998 in 1999 je včeraj napovedal vložitev obtožnic proti nekdanjim visokim članom te organizacije zaradi ubijanja, ugrabitev, spolnega nasilja, zapiranja v taborišča in drugih zločinov nad Srbi, Romi in pripadniki drugih etničnih manjšin na Kosovu. Posebna skupina za preiskavo zločinov pa ni našla dovolj dokazov za vložitev obtožnic za posebno odmevne trditve o trgovanju z organi, čeprav je to v prihodnosti še mogoče, je dejal glavni tožilec in vodja skupine, Američan John Clint Williamson.

Sodišče predvidoma leta 2015

Preiskave domnevnih vojnih zločinov visokih predstavnikov OVK, med katerimi so mnogi vplivni kosovski politiki, imajo dolgo brado – opravila sta jih preiskovalec Sveta Evrope Dick Marty in nevladna organizacija Human Rights Watch, o njih je pisala in govorila bivša glavna tožilka haaškega sodišča Carla Del Ponte. Razlika je ta, da sta imela Williamson in njegova preiskovalna skupina, ki ju je leta 2011 imenovala Evropska unija, pooblastila za sestavo in vložitev obtožnic, na podlagi katerih bodo sledili sodni procesi.

Vendar pa do nadaljnjega ostaja skrito, proti komu jih bodo vložili. Preden se to zgodi, mora namreč zaživeti posebno sodišče, ki se bo ukvarjalo zgolj s temi primeri. Predvidoma se bo to zgodilo prihodnje leto. Po prvotnih zamislih naj bi sodišče imelo dva sedeža, enega na Kosovu in enega na Nizozemskem. Delalo bo po kosovskih zakonih in po mednarodnem pravu z mednarodnimi sodniki in tajništvom. Ustanovitev sodišča pa zamuja, tako da je Williamson včeraj pripomnil, da »smo se znašli v pravnem položaju brez primera v zgodovini, saj imamo ekipo, pooblaščeno za vložitev obtožnic, nimamo pa sodišča«.

O trgovini z organi

V sedem strani dolgi izjavi se je Williamson posebej dotaknil vprašanja trgovine z organi, ki je bilo deležno posebne pozornosti. Kot je dejal, vrsta podatkov in ugotovitev nakazuje, da je obstajala »peščica« primerov, ko so posameznike ubili z namenom, da jim izrežejo organe in jih prodajo. Na izrecno vprašanje novinarjev v Bruslju je dodal, da gre za manj kot deset primerov in da noben podatek ne utemeljuje trditve, da je šlo za stotine primerov, »kot so namigovale nekatere izjave«. Dejal je, da dosedanje ugotovitve in dokazi ne zadoščajo za vložitev obtožnice, vendar pa jih iščejo še naprej, pri čemer se mandat preiskovalne skupine izteče 23. avgusta.

Del Pontejeva je v izjavi za Tanjug izrazila obžalovanje, ker ni dovolj dokazov o trgovini z organi, »nisem pa presenečena, ker je po toliko letih precej težje opraviti ustrezno preiskavo«. Williamson sam je povedal, da je bila celotna preiskava otežena, ker so mnoge priče umrle ali so nesposobne za pričanje, posebej pa je omenil tudi zastraševanje. »Aktivno se jih je ustrahovalo in to se dogaja še danes. Dokler nekaj vplivnih ljudi ovira preiskavo zaradi lastne vpletenosti v kriminal, ceno plačujejo vsi prebivalci Kosova, saj nad njihovo državo visi temen oblak.«

Dick Marty je v svojem poročilu glede trgovanja z organi s prstom pokazal na tako imenovano skupino iz Drenice, paravojaško enoto OVK, ki naj bi se ukvarjala tudi s trgovino z mamili in orožjem, vodil pa naj bi jo aktualni kosovski premier Hashim Thaçi, ki ga je Williamsonova skupina po navedbah kosovskega tiska zaslišala marca letos.

Med žrtvami nasilja na Kosovu je bilo največ Srbov. Srbski politiki poudarjajo, da je Williamsonovo poročilo izredno pomembno za Srbijo, ker naj bi potrdilo objektivnost Evropske unije in mednarodne skupnosti. Združenje družin več sto izginulih Srbov na Kosovu pa je nezadovoljno, ker so pričakovali, da bo Williamson potrdil trgovino z organi. »Jasno nam je, kje so naši ljudje končali,« je za agencijo Beta dejala tajnica društva Milena Parlić.