Svoboda omejena s prepovedjo diskriminacije

Tožilstvo je v sporočilu za javnost poudarilo, da so politiki lahko ostri v svojih izjavah, saj je to del svobode izražanja, vendar pa je ta svoboda omejena s prepovedjo diskriminacije.

Primer se nanaša na Wildersove sporne izjave z marčnega shoda po lokalnih volitvah. Zbrane privržencev je takrat vprašal, ali si želijo manj Maročanov v svojem mestu in na Nizozemskem. Ko je množica vzklikala "Manj! Manj!", je smejoči se Wilders odgovoril, da delajo na tem.

Zaradi njegovih izjav je bilo vloženih 6400 prijav po vsej državi, kritike pa so prihajale tudi iz vrst Wildersove lastne Stranke za svobodo (PVV).

"Izjavil sem to, kar si misli na milijone ljudi"

Wilders je v odzivu dejal, da je odločitev tožilstva nepojmljiva. "Izjavil sem to, kar si misli na milijone ljudi," je sporočil. "Že drugič se očitno želijo ukvarjati z nekom, ki govori resnico."

Wilders je bil leta 2011 oproščen obtožb o sovražnem govoru. Njegove takratne sporne izjave so se nanašale na vero, kar je po nizozemskem zakonu o svobodi govora dovoljeno, in ne na določeno etnično skupino.

Skrajni politik, čigar stranka uživa precej podpore v nizozemski javnosti, je pozval tožilstvo, naj svoj čas raje posveti džihadistom namesto njemu, s čimer je ciljal na nizozemske državljane, ki odhajajo v boje v Irak in Sirijo, poroča francoska tiskovna agencija AFP.