Študija, v kateri so preučili dvajset let podatkov iz 29 držav v Afriki in na Bližnjem vzhodu, kjer obrezovanje deklic še vedno prakticirajo, je ugotovila, da imajo deklice dandanes manj možnosti, da bodo obrezane, kot pred tridesetimi leti.

V Keniji in Tanzaniji je verjetnost, da bodo deklice obrezane, trikrat manjša od tiste, ki so jo imele njihove matere. V Beninu se je število obrezanih deklic skorajda prepolovilo, prav tako v Srednjeafriški republiki, Iraku, Liberiji in Nigeriji. Vendar pa obrezovanje ostaja skoraj enako pogosto v Somaliji, Gvineji, Džibutiju in Egiptu, komaj opazen upad pa je zaznati v Čadu, Gambiji, Maliju, Senegalu, Sudanu in Jemnu.

Vedno večje nasprotovanje obrezovanju

Pokazalo se je še, da večina deklic in žensk, pa tudi občutno število fantov in moških tej tradiciji nasprotuje. V Čadu, Gvineji in Sierri Leoneju je nasprotovanje obrezovanju izrazilo celo več pripadnikov moškega spola kot pa žensk. »Zdaj je izziv, da tem dekletom in ženskam, fantom in moškim omogočimo, da jasno in glasno spregovorijo, da želijo, da se ta škodljiva praksa konča,« je povedala Rao Guptova.

Poznavalci ocenjujejo, da je na svetu v tem trenutku več kot 125 milijonov deklet in žensk, ki so prestale postopek, ki mu zdaj nasprotujejo v večini držav, kjer se je to prakticiralo oziroma se še vedno prakticira.

Ritualno obrezovanje deklic se dogaja v nekaterih afriških, bližnjevzhodnih in azijskih skupnostih, kjer verjamejo, da ta poseg varuje žensko nedolžnost. Pri Unicefu in tudi številnih drugih organizacijah, ki se borijo za človekove pravice, opozarjajo, da se mora to početje končati.