Egiptovske varnostne sile nadaljujejo zatiranje privržencev odstavljenega predsednika Mohameda Mursija in njegove Muslimanske bratovščine. Včeraj so tako aretirale duhovnega vodjo tega gibanja, 70-letnega Mohameda Badieja, kar je presenetilo tudi politične analitike. Poročevalec Al Džazire Mike Hanna je aretacijo komentiral kot »izjemno pomenljivo«, saj predstavlja svojevrstno »rdečo linijo, ki je ni prestopil niti Mubarak«, sedanje vojaške oblasti pa so jo. Badieja, ki je bil v javnosti od padca Mursija opažen le enkrat, sicer obtožujejo, da je s hujskanjem spodbujal nasilje, v katerem so bili ubiti številni protestniki. Iz vrst Muslimanske bratovščine, katere vidni voditelji so zdaj večinoma v priporu, so medtem sporočili, da so oblasti zaprle zgolj posameznike, ne pa gibanje, ki ostaja trdno v podpori odstavljenemu izvoljenemu predsedniku.

Za razkol v vrstah začasnih oblasti pa je poskrbel Sajed Atik, vodja oddelka za kazensko pravo na kairski univerzi, ki je donedavna podpredsednika in Nobelovega nagrajenca Mohameda l Baradeja postavil pred sodišče zaradi domnevne izdaje nacionalnega zaupanja. To naj bi storil s svojim odstopom 14. avgusta (v protest zaradi krvavega obračuna s protestniki), sodišče bo o očitanem mu prekršku odločalo prihodnji mesec, grozi pa mu globa 10.000 egiptovskih funtov oziroma nekaj več kot 1000 evrov. Kaled Davud, bivši tiskovni predstavnik fronte narodne rešitve, ki jo je soustanovil Baradej, je ocenil, da odločitev državnega tožilca o sprožitvi zahtevanega sodnega procesa kaže na sedanjo polarizacijo v državi. »Ne moreš zavzeti neodvisnega stališča, saj boš nemudoma obtožen izdaje nacionalnega zaupanja,« je komentiral absurdno obtožbo proti Baradeju.

Medtem ko mednarodna skupnost še melje odgovore na najnovejšo egiptovsko krizo, pa jo je slovenski predsednik v v akademski razpravi z mladimi v okviru letne generalne skupščine Mreže mladinskih društev za Združene narode v Ljubljani ocenil za državni udar. »Ali je to kdo od mojih kolegov z Zahoda izrekel javno? Nihče. Niti jaz. A je očitno. To je državni udar. Z vojaško pomočjo je bil prvi demokratično izvoljeni predsednik odstranjen z oblasti,« je dejal in dodal, da ni njegova naloga vmešavati se v notranje zadeve Egipta. de, agencije