Občina Hrpelje - Kozina: »Sodeč po izkušnjah z Italijo ob vstopu Slovenije v EU menimo, da se bodo rezultati vstopa izkazali šele čez čas, ko bo med državama odpravljena tudi schengenska meja, ki predstavlja razvojno oviro širšega območja. V primeru Hrvaške je to še posebej pomembno za dnevno migracijo prebivalstva in turistov iz notranjosti EU v poletnem času. Pričakujemo tudi večje sodelovanje pristanišč: Koper, Trst, Reka. Vstop Hrvaške pomeni priložnost za krepitev čezmejnega sodelovanja, predvsem na področjih človeškega potenciala, ohranjanja narave in infrastrukture.«

Občina Rogatec: »Pri nas živi veliko slovensko-hrvaških družin, veliko upokojencev prejema hrvaške pokojnine. Z vzpostavitvijo državne meje leta 1991 se je za kratek čas nekoliko zmanjšala intenzivnost medsebojnega sodelovanja, ampak to je trajalo le kratek čas. Z veseljem lahko povemo, da tukaj, na tem območju, zelo dobro sodelujemo in nam tudi doslej meja ni predstavljala bistvenih ovir. Zato lahko zatrdimo, da z vstopom Hrvaške v EU ne bo bistvenih sprememb glede odnosov med ljudmi z obeh strani Sotle, vemo pa, da bo s tem odpravljena zelo pomembna logistična ovira – carina.«

Občina Metlika: »Obmejni kraji smo bili pred osamosvojitvijo Slovenije in Hrvaške bolj povezani, zato pričakujemo, da bo odprava carinskega nadzora na meji prispevala k ponovnemu povezovanju. Povezujejo nas skupna zgodovina, podobni običaji in poznavanje jezika ter kulture. Pričakujemo, da bo prost pretok kapitala in blaga prispeval k večji konkurenčnosti in hitrejšemu razvoju na obeh straneh. Metlika je ohranila sodelovanje s hrvaškimi obmejnimi občinami, predvsem na kulturnem področju in pri skupnih kandidaturah na evropskih razpisih, zato smo prepričani, da bo sodelovanja v prihodnje še več.«

Občina Osilnica: »Vstop Hrvaške v Evropsko unijo pozdravljamo. Dejstvo je, da smo občani tako ali drugače povezani z ljudmi na drugi strani brega reke Kolpe. Poleg tega, da nas večinoma vežejo sorodstvene vezi, je pripravljenost pomagati drug drugemu za naš kraj nenapisano pravilo že desetletja. Z vstopom Slovenije v EU se je pretok ljudi in blaga ustavil – ob dejstvu, da smo že tako demografsko ogroženo območje, lahko le sklepate, kaj je to pomenilo za naš kraj. Ob ponovnem odprtju meje upamo, da bo dolina spet zaživela, in priznamo, da smo ta trenutek izredno neučakano pričakovali.«

Občina Bistrica ob Sotli: »Meja na reki Sotli je na našem Kunšperskem polju ostro zarezala med zelo prepletene kulturne in celo družinske vezi. Te se sicer z mejo niso prekinile, saj smo tudi takrat, ko odnosi na državni ravni niso bili najboljši, obdržali dobre stike – tudi s prireditvami, kot je srečevanje na mostu prijateljstva, ki ga je sicer varovala policija. Ta meja je prekinila poslovne poti. Naši kmetje so večino pridelka prej prodali na hrvaškem trgu, z mejo pa so ukinili tudi železniško povezavo. Tako slovensko Obsotelje kot hrvaško Zagorje imata veliko turističnih in gospodarskih potencialov, ki jih bomo zdaj veliko laže izkoristili.«

Občina Črnomelj: »Pozdravljamo vstop Hrvaške v EU in ji izrekamo iskreno dobrodošlico. Odpravljene bodo nekatere ovire pri udejstvovanju na hrvaškem in slovenskem trgu, sprostil se bo pretok blaga in storitev, kar naj bi pozitivno vplivalo tudi na gospodarstvo v občini Črnomelj in celotni Beli krajini. Pred gospodarstveniki je izjemna priložnost za širitev lastnega trga. Z odpravo carinskih formalnosti pri prestopu slovensko-hrvaške meje bo močno olajšano potovanje na Hrvaško, s tem pa se odpirajo nove možnosti tudi v skupni turistični ponudbi – še veliko rezerv je na območju reke Kolpe, ki jih bo laže realizirati ob vstopu Hrvaške v EU.«

Občina Lendava: »Vstop Hrvaške v evropske povezave vidimo kot pomembno obojestransko priložnost za razvoj turizma in s tem povezane infrastrukture. Hkrati pa pričakujemo, da se bosta sprostila pretok delavcev in pritisk na lokalni trg dela, pričakovano večja bo tudi konkurenca na področju storitev. Zaradi skupne zgodovinske izkušnje bo dobro in tesno sodelovanje občine Lendava in obmejnih krajev tako še boljše in tesnejše. Sosednja medžimurska županija je zelo podjetna, to pa je lahko za lokalno gospodarstvo velika prednost in priložnost.« vav