Ob obnovljeni gospodarski rasti v ZDA predsednik Barack Obama čuti potrebo, da del sadov pripade tudi običajnim družinam oziroma tako imenovanemu ameriškemu srednjemu razredu. Po pisanju tamkajšnjega tiska bo zato v jutrišnjem govoru sodržavljanom predlagal obdavčitev najbogatejših Američanov, tako da bi se v naslednjih desetih letih prek proračunov na različne načine v izboljšanje položaja večine prebivalcev prelilo okoli 320 milijard dolarjev.

Od letošnjega govora o položaju v državi politični analitiki pričakujejo tako urnik dejavnosti sedanje administracije do konca mandata kot tudi prvo zaokroženje predsednikove dediščine in tlakovanje demokratske agende za predsedniške volitve v letu 2016. Z napovedanimi davki pa bo zagotovo dregnil v sršenje gnezdo, namreč v kongres, ki ga od lanskih voditeljev v celoti obvladujejo republikanci. Po navedbah ameriških medijev, ki se sklicujejo na neimenovane vire v Beli hiši, Obamovi davčni predlogi zajemajo odpravo zakonske luknje, ki je bogatejšim Američanom omogočala izogibanje obdavčitvi določenega premoženja, dvig davčne stopnje na kapitalske dobičke s sedanjih 23,8 na 28 odstotkov ter nove takse za finančne družbe s premoženjem nad 50 milijard dolarjev. Prihodki iz teh naslovov naj bi pokrili obljubljene ugodnosti za srednji razred, med drugim potrojitev davčnega odbitka za otroke, pomoč družinam z obema zaposlenima ter posebne spodbude pri pokojninskem varčevanju.

Odgovor analitikov na vprašanje, ali lahko ta Obamova davčna minireforma uspe, je praviloma negativen. Bela hiša si nadvse prizadeva poudariti prednosti, ki jih prinaša srednjemu razredu oziroma delavcem, ter zagotavlja, da ima pri tem tudi podporo opozicije. Ko gre za olajšave srednjemu razredu, to sicer drži, če pa je to povezano z obdavčitvijo bogatih Američanov, takšnega soglasja pravzaprav ni. Republikanci dajejo že več let jasno vedeti, da nasprotujejo tej obdavčitvi, kakršen koli kompromis pa ne bi bil samo presenetljiv v že dlje časa opaženem razhajanju na Kapitolskem griču, ampak v nasprotju s temeljnimi ekonomskimi načeli republikancev. de