Ameriški predsednik Obama je odpovedal obisk v Moskvi in srečanje z ruskim predsednikom Putinom, ki je bil napovedan po zaključku vrha G20 v Sankt Peterburgu. Preklic srečanja je prišel nepričakovano in komaj nekaj ur, potem ko je Obama, prvič po odobritvi zatočišča Edwardu Snowdnu v Rusiji, na neki televizijski oddaji dejal, da se bo udeležil vrha G20.

Predsednik Obama, ki je kot gost Jaya Lena v torek zvečer zabavljal čez Vladimira Putina, češ, da ruski predsednik kot nekdanji šef KGB še ni povsem opustil starih navad in da občasno še vedno misli, da hladna vojna še ni minila, je dejal, da se bo udeležil vrha G20, ki bo 5. in 6. septembra v Sankt Peterburgu. Obama med oddajo ni omenil obiska v Moskvi in je priznal, da je sodelovanje med velesilama na izredno nizki ravni. Toda ameriški predsednik je poudaril, da državi še nista zaprli vseh kanalov komuniciranja in sodelovanja. Omenil je rusko logistično pomoč v Afganistanu in sodelovanje med bombnim atentatom v Bostonu.

Potrjen prihod na vrh G20

O tem, ali naj bi predsednik Obama po G20 obiskal tudi Moskvo in se srečal s predsednikom Putinom, bi morala jutri razpravljati ameriška in ruska zunanja in obrambna ministra. John Kerry in Chuck Hagel naj bi v Washingtonu med srečanjem s Sergejem Lavrovom in Sergejem Šojgujem skušala ameriško-ruske odnose premakniti z mrtve točke. Med mnogimi vprašanji, ki ločujejo Washington in Moskvo, je tudi Edward Snowden. Združene države, ki so nekdanjemu pogodbenemu sodelavcu NSA ukinile potni list, so od Moskve zahtevale njegovo izročitev z utemeljitvijo, da gre za kriminalca. Rusija, ki Snowdna obravnava kot življenjsko ogroženo osebo, pa je ameriškemu žvižgaču odobrila (vsaj) enoletno zatočišče. Odločitev je v Washingtonu dvignila veliko prahu. Čeprav do torka zvečer predsednik Obama o Snowdnu ni spregovoril niti besedice, je Bela hiša že nekaj ur po ruski odločitvi začela groziti, da bo preverila, ali za predsednikov obisk v Rusiji še obstajajo realni pogoji. Ker si zaradi vse bolj delikatnega položaja ZDA v mednarodni skupnosti Obama ni mogel privoščiti odsotnosti v Sankt Peterburgu, je svojo udeležbo – v povsem neformalnem in zabavljaškem stilu – napovedal med televizijsko oddajo, preklic obiska v Moskvi pa je prepustil svojemu tiskovnemu predstavniku.

V zraku obvisel današnji ministrski sestanek

»Glede na zastoj v pogovorih na področjih raketne obrambe, zmanjševanja oboroževanja, razvoja trgovinskih odnosov, razprave o problemu svetovne varnosti, človeških pravic in civilne družbe v zadnjem letu, smo rusko vlado obvestili, da bi, po našem prepričanju, bilo bolj konstruktivno, da meddržavni vrh prestavimo na termin, ko bo o teh vprašanjih mogoče doseči otipljive rezultate,« je rečeno v včerajšnjem sporočilu Bele hiše, ki ga je podpisal tiskovni predstavnik Jay Carney.

V času, ko to poročamo, še ni jasno, ali bo odpovedan tudi za jutri najavljen sestanek ruskih in ameriških ministrov, ki je bil namenjen tudi razpravi o Snowdnu. Carney včeraj ni tajil, da je Snowden eden od razlogov za odpoved srečanja, na katerega sta se Moskva in Washington pripravljala dolge mesece.

Takoj, potem ko je AP objavila novico, so nekateri člani kongresa izrazili odobravanje. »Predsednik Putin ravna kot šolski tiran in si ne zasluži spoštovanja, ki bi mu ga izkazalo srečanje na vrhu,« je včeraj Obami čestital Charles Schumer, vplivni senator demokratske stranke iz zvezne države New York. Tudi mnogi drugi ameriški politiki, ki so bili mnenja, da mora Bela hiša kaznovati Putina, se zdaj strinjajo z odločitvijo, ki ruskemu predsedniku odreka medijsko pozornost. Takemu stališču nasprotujejo predvsem mednarodna mnenja, ki trdijo, da ZDA že dolgo časa ni v položaju, da bi lahko diktirala pogoje.

Snowden je obmolknil

Po poročilih več kot 150 organizacij, združenj in gibanj od ameriškega predsednika zahteva, naj prenehajo s pregonom Snowdna. V Washington prihajajo zahteve z vseh koncev sveta. Iz Urugvaja, iz Ugande iz Evrope in tudi iz ZDA. Snowdnova razkritja so široko po svetu sprožila množično razpravo o nadzorovanju družb po spletu.

Medtem ko se dvigajo glasovi protesta, pa Snowden molči. Anatolij Kučerena, njegov ruski advokat z odličnimi zvezami v Kremlju, je v torek sporočil, da ima Snowden zdaj urejeno dovoljenje za bivanje v Rusiji. Kučerena novega naslova ameriškega žvižgača ni izdal, je pa ponudil, da lahko pri ruskih oblasteh posreduje za očetov obisk in obisk prijateljev.