Demokrati in republikanci so se v začetku leta izognili tako imenovanemu fiskalnemu prepadu z dogovorom o davkih, pogajanja glede zmanjšanja proračunske porabe pa so preložili. V drugi polovici februarja bo spet presežena sedanja dovoljena meja javnega dolga v višini okoli 16.400 milijard dolarjev in republikanci novo povišanje pogojujejo z ostrimi rezi v socialno porabo.

Obama je ponovil, da gre pri javnem dolgu v bistvu za denar, ki je že porabljen, in opozoril, da brez novega povišanja meje ne bo denarja za pokojnine, veterane in druge proračunske postavke. »Polno zaupanje v kreditne sposobnosti ZDA ne more biti predmet pogajanj. Nismo plačilno nesposobna nacija,« je dejal Obama in pozval kongres, naj ukrepa hitro.

Novinarsko konferenco je Obama izkoristil, da Američanom pove, da so bila prva štiri leta njegove vladavine zelo produktivna in da pričakuje, da bo podobno tudi v drugem mandatu. Izrazil je prepričanje, da bo gospodarstvo okrevalo, vendar le, če ga ne bo ovirala politika.

Obama se je pohvalil, da je s kongresom doslej poskrbel za 2500 milijard dolarjev manjši proračunski primanjkljaj v naslednjih desetih letih. Zagotovil je, da se je pripravljen pogovarjati o smiselnih ukrepih za dodatno zmanjšanje primanjkljaja, pri čemer je na presenečenje republikancev vztrajal, da morajo biti na mizi ponovno tudi novi davki.

Pogajanja o dodatnem zmanjšanju primanjkljaja pa morajo po besedah Obame potekati neodvisno od meje javnega dolga. Predsednik je sicer zavrnil pozive nekaterih demokratov, naj ukrepa enostransko in sam poviša mejo javnega dolga brez kongresa. Je pa izrazil pripravljenost, da bo ukrepal sam, če ga kongres zato pooblasti. Ameriška ustava namreč pooblastila za zvezne finance daje v roke izključno kongresu.

Na kritike se je hitro odzval predsednik predstavniškega doma, republikanec John Boehner, ki je prepričan, da Američani ne podpirajo povišanja meje javnega dolga brez zmanjšanja porabe. »Brez ukrepanja bo dolg še vedno kot sidro za ekonomijo, cena bodo delovna mesta in prihodnost naših otrok. Predstavniški dom bo potrdil odgovorno zakonodajo, ki nadzira porabo, izpolnjuje obveznosti naše države in financira delovanje vlade,« je sporočil Boehner.

Obama tudi o nadzoru orožja

Druga odmevna tema, ki se je je Obama dotaknil na novinarski konferenci, je bil nadzor nad orožjem. Po decembrskem pokolu 20 otrok v osnovni šoli v Newtownu v Connecticutu je Obama imenoval posebno delovno skupino pod vodstvom podpredsednika ZDA Josepha Bidena, ki mu bo kmalu predlagala nekaj ukrepov za zmanjšanje tovrstnega nasilja. Obama je napovedal, da bo predloge objavil prihodnji teden.

Med predlogi bo ponovna prepoved polavtomatskega orožja, kar mora potrditi kongres. Orožarski lobi temu ukrepu ostro nasprotuje, zato je mobiliziral kongresnike, ki jih ima na seznamu prejemnikov podpore za politične kampanje. Organizacija NRA zaradi tega izraža prepričanje, da prepovedi ne bo. Obama je danes ponovil, da bo kongres zaprosil za nove zakone, a priznal, da vsega kar si želi, verjetno ne bo dobil.

Obama se po uvodnih zamenjavah članov svojega kabineta sooča s kritikami, da ni bistvene razlike med njim in republikanci, saj na vodilne položaje imenuje le starejše bele moške, čeprav si je drugi mandat zagotovil predvsem s podporo žensk in manjšin. Obama je povedal, da je bil njegov prvi kabinet najbolj raznolik v zgodovini ZDA, in zagotovil, bo takšen še naprej.

Na Obamo letijo tudi kritike, da se premalo druži ali sodeluje s politično opozicijo in člani kongresa nasploh. Predsednik je tudi te kritike zavrnil, a v šali obljubil, da bo srečanj s političnimi igralci v Washingtonu sedaj več, ker sta hčerki starejši in se ne želita več toliko družiti z njim.