Nekdanji mornariški rezervist z duševnimi težavami, 34-letni Aaro Alexis je minuli ponedeljek v eni od zgradb kompleksa pobil 12 ljudi. Pokončali so ga policisti. V ZDA se je nato znova sprožila razprava o razširjenosti orožja, vendar resnih posledic oziroma novih zakonov ne bo, kot jih ni bilo niti po pokolu predšolskih otrok konec lanskega leta v Connecticutu.

Obama je v nedeljo okoli 4000 zbranim v kasarni marincev nedaleč od Navy Yarda priznal, da je sedaj več kot očitno, da sprememba ne bo prišla iz Washingtona, ampak bodo morali zanjo poskrbeti Američani sami. Kongresniki se bojijo orožarskega lobija, ki jim ne dovoli glasovanja za strožje zakone. Če ne naredijo kot želijo lobiji, bodo namreč deležni negativne kampanje.

Izvršni podpredsednik Nacionalne orožarske zveze (NRA) Wayne LaPierre je za televizijo NBC v nedeljo povedal, da je bil edini problem v Navy Yardu ta, da ni bilo dovolj "dobrih fantov" z orožjem, da bi prej usmrtili napadalca.

"Ko se zgodi takšna nesmiselna tragedija, bi morali biti vsi šokirani. To bi moralo voditi v neke vrste transformacijo. Vendar pa se ne zgodi nič. Bojim se, da smo se sprijaznili, da tako pač je. Vendar ni nič neizogibno. Solze, besede in molitve niso dovolj. Moramo se spremeniti," je dejal Obama.

Predsednik je še poudaril, da nobena napredna država nima toliko nasilja z orožjem kot ZDA. Krivi naj bi bili zakoni, ki ne uspevajo držati orožja stran od kriminalcev in nevarnih ljudi. "ZDA so drugačne od drugih držav tudi zato, ker je izjemno lahko priti do orožja," je poudaril Obama.