Oblasti v Kijevu so se danes zavezale, da bodo izvedle ustavne spremembe, ki bodo med drugim zagotovile poseben status ruskega jezika v Ukrajini ter dale več pristojnosti lokalnim oblastem.

Kot sta v skupni izjavi zagotovila začasni premier Arsenij Jacenjuk in začasni predsednik Oleksandr Turčinov, je ukrajinska vlada pripravljena na celovito ustavno reformo, ki bo okrepila pristojnosti regij, poroča nemška tiskovna agencija dpa.

"Ruskemu jeziku bomo podelili poseben status in se zavezali, da ga bomo obvarovali," francoska tiskovna agencija AFP navaja Jacenjuka. Obenem je obljubil veliko ustavno reformo, ki bo decentralizirala državo in na regije prenesla celo vrsto pristojnosti.

Rusija pristala na razorožitev proruskih oborožencev na vzhodu Ukrajine

Rusija je v Ženevi na četrtkovih pogajanjih z ZDA in EU pristala na protikrizni načrt, po katerem bi se morali proruski oboroženci na vzhodu Ukrajine razorožiti. A obenem je ruski predsednik Vladimir Putin zahteval, da se morajo nasilja vzdržati tudi ukrajinske vladne sile.

Proruski separatisti so po poročanju britanskega BBC tudi zavrnili pozive k razorožitvi in k temu, da bi zapustili zasedena vladna poslopja. Kot je za BBC dejal predstavnik separatistov v Donecku, se ne bodo pogovarjali z "nezakonito" vlado v Kijevu in ne bodo odšli, dokler ne bo odšla tudi vlada v Kijevu.

Dodatni pogoji

Predstavnik separatistov Miroslav Rudenko iz Donecka je po poročanju nemške tiskovne agencije dpa predstavil tudi dodatne pogoje za razorožitev - v prvi vrsti predvsem to, da vlada v Kijevu ustavi operacijo proti njim oz. - kot se je izrazil - proti lastnemu narodu. Poleg tega zahtevajo tudi pravico do ruskega državljanstva.

Rudenko pa je zahteval tudi razorožitev ukrajinskega nacionalističnega Desnega sektorja na zahodu Ukrajine. Pripadniki te nacionalistične stranke so sicer odločilno pripomogli k padcu režima Viktorja Janukoviča na protestih februarja.

Medtem ukrajinska mejna kontrola na meji z Rusijo v državo več ne spušča ruskih moških, starih od 16 do 60 let, zaradi strahu, da bi lahko okrepili proruske sile. Rusko zunanje ministrstvo je prepoved vstopa v Ukrajino označilo za kršitev mednarodnega prava. Po pisanju ruskih medijev so več deset Rusom preprečili vstop v Ukrajino, ukrep pa je prizadel tudi novinarje.

Ukrajina omogočila jurisdikcijo ICC za preiskavo Janukoviča

Začasna ukrajinska vlada je sprejela pristojnost Mednarodnega kazenskega sodišča (ICC) za uvedbo kazenske preiskave proti odstavljenemu predsedniku Viktorju Janukoviču in drugim visokim predstavnikom njegovega režima za zločine proti protestnikom med lanskim novembrom in letošnjim februarjem.

Kot so danes sporočili s sedeža ICC v Haagu, jim je uradni Kijev danes dostavil ustrezno deklaracijo, s katero Ukrajina priznava pristojnost ICC za preiskavo krvavih dogodkov med protesti, ki so pripeljali do odstavitve Janukoviča, nato pa tudi do ruskega vmešavanja in aneksije polotoka Krim.

Preiskava ICC bo sicer omejena na obdobje med 21. novembrom 2013 in 22. februarjem 2014.

Jacenjuk zagotavlja uresničitev dogovora iz Ženeve

Ukrajina bo uresničila vsa določila dogovora, ki ga je podpisala v četrtek v Ženevi po pogovorih z Rusijo, ZDA in EU, je na izredni seji v četrtek zvečer zagotovil začasni ukrajinski premier Arsenij Jacenjuk.

Proruske demonstrante je pozval k deblokadi vseh upravnih poslopij, poroča ruska tiskovna agencija Itar-Tass.

Danes je povedal, da je vlada pripravila predlog zakona o amnestiji za tiste, ki bodo zapustili poslopja in odložili orožje, ki pa niso storili hujših zločinov, kot so umori. Zakon mora sprejeti še parlament.

Obama Rusiji še ne zaupa

Ameriški predsednik Barack Obama je v četrtek dejal, da so štiristranska pogajanja o Ukrajini v Ženevi nakazala možnost, da lahko diplomacija umiri položaj, vendar pa za zdaj Rusiji še ne zaupa, da bo res uresničila dogovorjeno.

»V Ženevi je bila dolga in ognjevita razprava. Kot razumem, je ukrajinski zunanji minister predstavil reforme, ki jih nameravajo izpeljati. Med njimi so zagotovila vsem Ukrajincem na vzhodu in jugu države, da bodo imeli svoje predstavnike in da bodo pravice rusko govorečih državljanov uživale polno zaščito zakona,« je dejal Obama.

Ameriški predsednik je odgovarjal na vprašanja, potem ko so se v Ženevi sestali zunanji ministri ZDA, EU, Rusije in Ukrajine in razpravljali o mirni rešitvi razmer na vzhodu Ukrajine, kjer so proruski separatisti zavzeli vladna poslopja v nekaj mestih.

Pripravljene so nove sankcije

»Sprejeta je bila obetajoča politična izjava, da se morajo neregularne enote, milice in druge skupine razorožiti v zameno za amnestijo. Rusi so to sprejeli in sedaj je vprašanje, ali bodo uporabili svoj vpliv za povrnitev reda. Tega ne bomo vedeli še nekaj dni,« je dejal Obama in dodal, da z zavezniki pripravljajo dodatne posledice za Rusijo, če ne bo izboljšanja položaja na terenu.

Obama si želi, da bi se položaj izboljšal, vendar pa glede na dosedanje izkušnje z Rusijo oziroma predsednikom Vladimirjem Putinom, na to ne more računati. Znova je odločno zavrnil možnost kakršnekoli vojaške opcije in se zavzel za nacionalni dialog znotraj Ukrajine brez vpletanja Rusije ali ZDA.

Žarek upanja?

»Če bo Rusija položaj poslabšala, pripravljamo dodatne odgovore. Doslej smo že povzročili učinek za njihovo gospodarstvo in lahko še bistveno hujšega. Vendar pa nam ni v interesu škodovati navadnim ruskim državljanom. Naša močna želja je, da Putin uresniči to, kar predstavlja žarek upanja iz Ženeve. Ne bomo pa na to računali, dokler se res ne zgodi,« je dejal Obama.