Sejo sklical po krvavem obračunu egiptovskih oblasti s protestniki

Obama je v torek predsedoval seji sveta za nacionalno varnost, ki združuje visoke diplomate, obrambne in obveščevalne uradnike ter vojaške poveljnike. Morebitni konkretnejši sklepi srečanja sicer niso znani, poroča francoska tiskovna agencija AFP.

Sejo je Obama sklical po krvavem obračunu egiptovskih oblasti s protestniki, v katerem je od minule srede po uradnih podatkih umrlo skoraj 900 ljudi. Bela hiša je ob tem Egiptu zadala nov udarec, ko je aretacijo vrhovnega voditelja Muslimanske bratovščine Mohameda Badieja označila za nekompatibilno z obljubo "vključujočega političnega procesa", ki jo je podala egiptovska vojska.

Do seje, na kateri so razpravljali o ameriški pomoči Egiptu, je prišlo ob govoricah, da je Washington že zaustavil vse nadaljnje pošiljke. A tiskovni predstavnik Bele hiše John Earnest je zagotovil, da ZDA še niso sprejele nobene dokončne odločitve v zvezi s pomočjo Egiptu, ki letno dosega vrednost 1,3 milijarde dolarjev.

Tok pomoči prekinjen?

"Revizija politike, ki jo je predsednik naročil v začetku julija, še ni končana," je dejal Earnest. "Poročila, ki navajajo, da je bila pomoč Egiptu prekinjena, niso točna," je še dodal in poudaril, da pomoč ni pipa, ki jo zapreš ali odpreš, pač pa je zagotovljena v tranšah.

Pred tem je neki pomočnik senatorja Patricka Leahyja, demokrata, ki vodi pododbor za zunanje operacije, dejal, da je bil tok pomoči prekinjen. "To je trenutna praksa, ne nujno uradna politika, in ni jasno, kako dolgo bo trajala," je dejal.

Tiskovna predstavnica State Departmenta Marie Harf pa je poudarila, da politične odločitve o zaustavitvi pomoči Egiptu ni, "in pika". "Nismo se odločili za zaustavitev pomoči Egiptu ali za upočasnjevanje, kakršna koli drugačna poročila so enostavno napačna," je vztrajala.

Dogajanja še niso označili za vojaški udar

Administracija Baracka Obame vojaške odstavitve egiptovskega islamističnega predsednika Mohameda Mursija 3. julija letos doslej še ni označila za vojaški udar. Po poročanju nekaterih medijev naj bi se dogovorili, da jo bodo kot udar obravnavali, vendar pa je ne bodo tako tudi uradno poimenovali.

Egipt je letos upravičen še do 585 milijonov dolarjev ameriške vojaške pomoči, ki pa naj bi jo država prejela komaj konec septembra.

Beblavi je medtem v pogovoru za ABC News dejal, da bi bila ukinitev ameriške pomoči Egiptu "slab znak", ki bi za nekaj časa močno prizadel egiptovsko vojsko. A Egipt bi tudi brez vojaške pomoči ZDA "našel pot naprej", je zatrdil in nakazal, da bi se lahko država obrnila k Rusiji.

Beblavi: "Preživimo lahko tudi v spremenjenih okoliščinah."

"Ne pozabimo, da se je Egipt po pomoč že obrnil k ruski vojski in smo preživeli. Tako da to ne bi pomenilo konca življenja," je dejal Beblavi. "Preživimo lahko tudi v spremenjenih okoliščinah."

Beblavi je sicer izrazil obžalovanje zaradi zaostrovanja odnosov med Egiptom in ZDA. "Žal nam je, da je v tem trenutku toliko napačnega razumevanja," je dejal, ob tem pa zagotovil, da se v Egiptu ne boji državljanske vojne. Čeprav pričakuje še več "težav", se država pomika "v pravo smer", je prepričan začasni premier.

Danes se bodo sicer na izrednem zasedanju, na katerem bodo razpravljali o razmerah v Egiptu, sestali zunanji ministri EU. Zaradi dogajanja v državi je na kocki skoraj pet milijard evrov vreden program pomoči v posojilih in garancijah, ki jih je EU Egiptu obljubila za obdobje 2012-2013. Vendar pa po navedbah diplomatskih virov EU najverjetneje ne bo povsem zaprla pipice. Med drugim naj bi se nadaljevali projekti, ki podpirajo nevladne organizacije.