Pomilostitve zadevajo ljudi, ki so bili obsojeni za lažja kazniva dejanja

Obamove pomilostitve zadevajo ljudi, ki so bili obsojeni za lažja kazniva dejanja. Eden med njimi je bil leta 1964 obsojen zaradi domače žganjekuhe, drugi je preprodajal japonske jene, tretji pa kadil marihuano. Kazni niso bile velike, vendar pa v ZDA obsodba za kaznivo dejanje pomeni dosmrtni madež in oviro.

Ti ljudje potem na primer ne morejo več kupiti orožja ali odpreti gostilne, ker jim ne dajo dovoljenja za prodajo alkohola. Ponekod tudi izgubijo volilno pravico in trpijo druge podobne posledice vse do smrti. Razen če jih ne pomilosti guverner zvezne države oziroma predsednik ZDA, če gre za obsodbo na zvezni ravni.

Večina med njimi so pripadniki manjšin

V primeru znižanja kazni je tokrat pomagal ljudem, ki so bili zaradi kaznivih dejanj, povezanih z drogami, obsojeni na od 16 let pa vse do dosmrtnega zapora. Gre predvsem za tiste, ki so zaradi prodajanja kokaina crack dobili daljše kazni kot bi jih, če bi šlo za kokain v prahu. Večina med njimi so pripadniki manjšin, saj je bil kokain crack močno razširjen med temnopoltimi.

Obama je leta 2010 podpisal zakon o pravičnem izrekanju kazni, ki je v veliki meri zmanjšal razliko med kaznimi, a ni veljal za nazaj.

Prav tako v sredo je Obama iz zapora izpustil tri kubanske vohune v zameno za dva Američana, zaprta na Kubi, in začel novo obdobje odnosov med državama.