Predsednik ustavnega sodišča Adli Mansur je po poročanju Reutersa zaprisegel kot začasni predsednik, dolžnosti predsednika države pa bo opravljal do novih volitev. V nagovoru ljudstva je izrazil ponos, s katerim bo služil kot začasni predsednik, za vloge, ki so jih odigrali te dni, pa je pohvalil tako protestnike kot vojsko.

Vojska je bila po njegovih besedah vedno "vest naroda" in ni niti za hip oklevala z odgovorom na "klic naroda". Egiptovske medije pa je označil za "pogumen svoboden svetilnik, ki je razsvetlil pot in razkril napačna dejanja prejšnjega režima".

Ustaviti je treba industrijo proizvodnje tiranov

Kot je še dejal, je prišel čas, da ustavijo svojo "industrijo proizvodnje tiranov". Izpeljali bodo volitve, ki bodo temeljile na "resnični volji ljudi", je dejal in dodal, da je to "edina pot v svetlejšo, svobodnejšo in bolj demokratično prihodnost", poroča BBC.

»Ljudje so mi zaupali nalogo, da popravim revolucijo, ki se je odvila 25. januarja leta 2011,« je v nagovoru izpostavil Mansour. Rekel je, da so nove volitve edin možen korak v prihodnost, a ni povedal, kdaj naj bi se odvile.

Dva dni predsednik vrhovnega sodišča, potem začasni predsednik

Poveljnik vojske Abdel Fatah al Sisi, ki je hkrati tudi obrambni minister, je v sredo zvečer napovedal, da bo oblikovana "močna in sposobna" vlada s polnimi pooblastili. Vojska je zamrznila ustavo, sedaj pa bodo ustanovili odbor, ki bo pregledal amandmaje k ustavi, in pripravili zakon o izvedi parlamentarnih volitev.

Mansur je bil predsednik vrhovnega sodišča le dva dneva, preden ga je vojska imenovala za začasnega predsednika. Stopil je na čelo države, ki jo zaznamujejo globoke delitve, tudi glede odstavitve prvega svobodno izvoljenega predsednika Mursija. Ta je sledila več dnevom spopadov med njegovimi nasprotniki in podporniki, ki so terjali številne žrtve. Po poročanju tujih tiskovnih agencij je od nedelje pa do danes umrlo 50 ljudi.

Mursija ločili od njegovih sodelavcev in ga odpeljali v prostore obrambnega ministra

Egiptovska vojska je v sredo zvečer strmoglavila Mursija leto dni po njegovi izvolitvi na najvišji položaj v državi. Mursija so ločili od njegovih sodelavcev in ga odpeljali v prostore obrambnega ministra, je davi prek twitterja sporočil tiskovni predstavnik Muslimanske bratovščine Gehad El Hadad. Po najnovejših podatkih je trenutno v hišnem priporu.

El Hadad je tudi sporočil, da je vojska poleg Mursija aretirala tudi dva vodilna politika stranke Muslimanske bratovščine Svoboda in pravičnost (FJP), med njimi nekdanjega predsednika parlamenta in sedanjega predsednika FJP Mohameda Sada El Katatnija.

Mursi sam je dogajanje označil za "vojaški udar". Tik po svoji odstavitvi je po Twitterju sporočil, da "napoved vojske zavračajo vsi svobodni ljudje, ki so se borili za civilen, demokratične Egipt". Egipčane je tudi pozval, naj ostanejo mirni in se izognejo prelivanju krvi.

Prijeli vodjo Muslimanske bratovščine

Egiptovska policija je danes aretirala vrhovnega voditelja Muslimanske bratovščine Mohameda Badieja, je francoski tiskovni agenciji AFP zaupal neimenovani varnostni vir. Badie je bil aretiran v mestu Marsa Matruh na zahodu Egipta zaradi obtožb, da je odgovoren za smrt protestnikov pred sedežem Muslimanske bratovščine.

Nalog za aretacijo, ki so ga izdali danes, se nanaša na nedeljsko dogajanje, ko so protivladni protestniki, ki so zahtevali odstop Mohameda Mursija, požgali prvo nadstropje zgradbe v Kairu, v katerem ima sedež bratovščina. Člani Muslimanske bratovščine so odgovorili z avtomatskim orožjem in šibrovkami. Po navedbah zdravniških virov je bilo v spopadih okoli sedeža bratovščine ubitih najmanj 12 ljudi.

Obama: “Globoko smo zaskrbljeni zaradi odločitve oboroženih sil”

Ameriški predsednik Barack Obama je danes egiptovsko vojsko pozval naj vrne oblast demokratično izvoljeni civilni vladi, vendar pri tem ni omenjal odstavljenega predsednika Mohameda Mursija.

"Kot sem govoril že vse od začetka revolucije v Egiptu - ZDA podpirajo niz osnovnih načel, vključno z nasprotovanjem nasilju, zaščito univerzalnih človekovih pravic in reforme, ki uresničujejo legitimne težnje prebivalstva. ZDA ne podpirajo določenih posameznikov ali političnih strank, ampak so zavezane demokratičnemu procesu in spoštovanju vladavine prava," je sporočil Obama.

Povedal je tudi, da ZDA spremljajo položaj v Egiptu in verjamejo, da lahko prihodnost države določijo le njeni prebivalci. "Vseeno smo globoko zaskrbljeni zaradi odločitve oboroženih sil Egipta, da odstranijo predsednika Mursija in zamrznejo ustavo." je sporočil Obama, vendar vojske ni pozval naj vrne demokratično izvoljenega Mursija na oblast.

Dogajanje v Egiptu je že sprožilo zaskrbljenost po svetu

Generalni sekretar Združenih narodov Ban Ki Moon je izrazil zaskrbljenost zaradi ravnanja egiptovske vojske. Vojaško posredovanje v zadeve kakšne države vedno sproža pomisleke, je dejal po navedbah neimenovanega tiskovnega predstavnika. Hkrati je tudi zahteval čimprejšnjo vzpostavitev "civilne oblasti v skladu z demokratičnimi načeli".

Zunanji minister Velike Britanije William Hague je dejal, da Velika Britanija "ne podpira vojaškega posredovanja kot sredstva za reševanje sporov v demokratičnem sistemu".

Savdski kralj Abdulah pa je na drugi strani novemu vodstvu v Kairu čestital k prevzemu oblasti in pohvalil "modrost in posredovanje" egiptovske vojske, ki je državo rešila v "odločilnem trenutku".

Ameriško veleposlaništvo v Kairu je odredilo evakuacijo nenujnega osebja in članov družin diplomatov, je v sredo sporočil State Department. Američanom so odsvetovali potovanje v Egipt, saj se bodo razmere verjetno poslabšale.