»Ponoči se je začela protiteroristična operacija na severu Donecka. To bo odgovorna, postopna in uravnotežena akcija, ki pa je – kar ponavljam – namenjena zaščiti prebivalcev Ukrajine,« je Turčinov po poročanju tujih agencij dejal pred parlamentom.

»Rusija je imela in še vedno ima nasilne načrte,« je poudaril po poročanju francoske tiskovne agencije AFP. »Želijo zanetiti ogenj ne le v Donecku temveč na celotnem jugu in vzhodu Ukrajine,« je dodal Turčinov, navedbe pa je že zanikal ruski zunanji minister Sergej Lavrov.

Ukrajinska policija je potrdila, da so proruski separatisti prostovoljno predali policijsko postajo v kraju Kramatorsk, ki so jo zasedali od sobote, poroča Reuters.

Spopadi in na desetine tankov

Kot je po poročanju dpa povedal predstavnik separatistov, so se v Slavijansku že vneli spopadi med njimi in ukrajinskimi silami. Dejal pa je, da se »samoobrambne sile« na območju pripravljajo na še obsežnejše spopade.

Novinar AFP medtem poroča, da kakih 40 kilometrov severno od Slavijanska na cesti stoji kolona desetih tankov, desetih oklepnih vozil za prevoz vojakov ter sedem avtobusov s posebnimi enotami.

Zaenkrat vse mirno, Medvedjev o državljanski vojni

Priče za Reuters zaenkrat ne poročajo o nikakršnih vdorih ukrajinske vojske v zasedene stavbe, ki so zadnjih nekaj dni pod nadzorom proruskih aktivistov. Reutersov dopisnik v Slavijasnku zaenkrat ne poroča o nikakršnih strelih ali eksplozijah, podobno pa pravijo tudi aktivisti, ki zasedajo stavbe. »Noč je na srečo minila mirno in zelo hitro. Govori se o nasilju, a je bilo tukaj zelo tiho. Vse je pod nadzorom,« je za Reuters povedal eden od civilistov, ki sodeluje pri okupaciji policijske postaje v mestu.

Ukrajina še vedno obtožuje Rusijo vmešavanja v notranjo politiko države, Moskva pa Kijev obtožuje, da je krizo sprožila sama, saj da se ni zanimala za želje ruskih manjšin na različnih območjih. Ruski premier Dmitrij Medvedjev je po nedeljskih spopadih, v katerih sta življenje izgubili najmanj dve osebi, na facebooku zapisal: »V Ukrajini znova prelivanje krvi. Država je na robu državljanske vojne.«

ZN: Z lažnimi trditvami so upravičili vključitev Rusije v spopade

Etnični Rusi na vzhodu Ukrajine so lažno trdili, da jih napadajo, samo zato, da bi upravičili vključitev Rusije v spopade, so danes sporočili iz visokega komisariata ZN za človekove pravice. »Čeprav je bilo nekaj napadov na skupnosti etničnih Rusov, ti niso bili ne sistematični in ne razširjeni,« so zapisali v poročilu pomočnika generalnega sekretarja za človekove pravice pri ZN, Ivana Šimonovića, ki je pretekli mesec obiskal to območje.

»Fotografije s protestov na Trgu neodvisnosti v Kijevu so prikazovale pretirane zgodbe o napadih ukrajinskih ekstremistov nad etničnimi Rusi, zavajajoča pa so bila tudi poročila o oborožencih, ki nadlegujejo etnične Ruse na Krimu. Te navedbe so sistematično uporabljali za ustvarjanje splošnega strahu in negotovosti, ki je sčasoma prerasla v odcepitev Krima od Ukrajine in priključitev Rusiji,« so zapisali.

Komisariat je nove ukrajinske oblasti še pozval, naj preprečijo spodbujanje sovraštva in zagotovijo spoštovanje pravic manjšin v državi. »Vlada mora nujno dati prednost spoštovanju različnosti in vključenosti vseh - tudi manjšin - v politično življenje,« je v poročilu poudarila visoka komisarka za človekove pravice Navi Pillay. Vlado v Kijevu tudi poziva, naj z zagotavljanjem pravočasnih in točnih informacij prepreči manipulacije v medijih ter se bori proti nestrpnosti in ekstremizmu.

Nemčija: Rusija bi se morala distancirati od nasilnih aktivistov

Ruski zunanji minister Sergej Lavrov je na obisku v Pekingu danes pozdravil znake, ki kažejo, da so ukrajinske oblasti pripravljene na dialog s proruskimi separatisti na vzhodu Ukrajine, po poročanju tiskovne agencije Interfax pa je dejanje opisal kot korak v pravo smer, pa čeprav malo pozen. A je kasneje, ko je Turčinov predlagal skupno operacijo Ukrajine z mirovnimi silami ZN, idejo opisal kot »popolnoma nesprejemljivo«.

Od ukrajinskih oblasti je še zahteval, da prenehajo pošiljati varnostne sile na vzhod države. Po njegovih besedah problema na jugovzhodu Ukrajine ne bi smeli reševati s silo, temveč bi moralo reševanje krize temeljiti na ustavnih reformah.

Nemčija pa je prepričana, da bi se morala Rusija distancirati od nasilnih proruskih separatistov, ki zasedajo upravne stavbe, je v intervjuju za časnik Die Zeit poudaril nemški zunanji minister Frank-Walter Steinmeier.

Obama: Proruski oboroženci naj odložijo orožje

Ameriški predsednik Barack Obama je po ponedeljkovem telefonskem pogovoru z ruskim predsednikom Vladimirjem Putinom pozval proruske oborožence v Ukrajini, naj odložijo orožje. Putinu pa je izrazil tudi »globoko zaskrbljenost zaradi podpore, ki jo proruskim separatistom zagotavlja ruska vlada«, so sporočili iz Bele hiše.

Iz Kremlja so sporočili, da je Putin Obami povedal, da so obtožbe, češ da se Rusija vmešava v vzhodno Ukrajino, neutemeljene. »Ruski predsednik je v odgovoru na zaskrbljenost, ki jo je izrazil ameriški predsednik o tako imenovanem ruskem vmešavanju v jugovzhodno Ukrajino, pripomnil, da takšne špekulacije temeljijo na neosnovanih informacijah,« so sporočili iz Kremlja.

Ustrahovanje na ukrajinskih mejah

Iz Bele hiše pa so nato sporočili, da je Obama Putina na drugi strani pozval, naj izkoristi svoj vpliv pri proruskih separatistih v Ukrajini, da zapustijo vladna poslopja, ki so jih zasedli. Prav tako je pozval »vse neredne enote v državi«, naj odložijo orožje, poroča francoska tiskovna agencija AFP.

Obama je ponovno pozval Putina, naj umakne ruske vojake z meje z Ukrajino, da bi tako zmanjšal napetosti. Kot je dejal, je diplomatska rešitev spora še vedno možna, vendar pa ne more uspeti, če se bo nadaljevalo ustrahovanje na ukrajinskih mejah, oborožene provokacije znotraj Ukrajine in retorika predstavnikov Kremlja, ki zgolj potencira napetosti.