Obama je povedal, da je v stotih dneh po tragičnem pokolu 20 predšolskih otrok 14. decembra lani v Newtownu pod streli tragično končalo na tisoče Američanov. Ponovil je, da morajo storiti vse, kar je v njihovi moči, da preprečijo nove zločine.

V ZDA je sicer od leta 1968 zaradi strelnega orožja umrlo več ljudi, kot je padlo vojakov v vseh ameriških vojnah od revolucije naprej.

"Vseh težav ne bomo rešili. Še bodo smrtni primeri, tragedije, nasilje in zlo, vendar pa lahko naredimo vsaj nekaj, da bo manj staršev občutilo bolečino po nasilni smrti otroka," je dejal Obama in večkrat ponazoril svoje besede z zgodbami prisotnih svojcev žrtev strelskih pokolov.

Tožilstvo le objavilo nekaj podrobnosti

Tožilstvo zvezne države Connecticut je danes, po kritikah, da ne objavlja informacij o preiskavi pokola, ki ga je na osnovni šoli Sandy Hook v Newtownu 14. decembra lani izvedel Adam Lanza, le objavilo nekaj podrobnosti. Lanza je na svojem domu najprej ubil svojo mamo, nato prišel do šole in začel pobijati. Ubil je 20 predšolskih otrok in šest odraslih, na koncu pa še sebe.

Tožilstvo je sporočilo, da je pokol trajal manj kot pet minut. Ni sicer objavilo vsebine morilčevega dnevnika in drugih informacij, ki bi lahko dale odgovor na vprašanje o motivu za pokol. Objavilo pa je, da je bil Lanza oborožen do zob in da sta imela doma z mamo pravo malo orožarno.

Lanza je ubijal s polavtomatsko puško, katere nabojnik je imel kapaciteto 30 nabojev. Policija je po pokolu našla 154 praznih tulcev. Ob sebi je imel pištolo znamke glock, pištolo znamke sig sauer, v avtomobilu pa še šibrovko. Na njegovem domu so našli puško za lov na veliko divjad znamke enfield, pištolo luger, množico nabojev, tri samurajske meče, kopje, startno pištolo, zračno puško in bajonet.

Nič posebnega

Adam in Nancy Lanza sicer glede tega nista v ZDA, predvsem na podeželju, nič posebnega, kar poudarja težave, s katerimi se v boju za smiselne ukrepe srečujejo zagovorniki večjega nadzora nad orožjem.

Senat, kjer imajo večino demokrati, je pripravil predlog zakonodaje za reforme, vendar ta ne vsebuje prepovedi polavtomatskega orožja in nabojnikov z veliko kapaciteto.

Vodja senatne večine Harry Reid iz Nevade je priznal, da zakonodaja s tem ne bi imela niti najmanjše možnosti za potrditev, zato bodo o tem glasovali kot o posebnem amandmaju. Tudi sicer možnosti za smiselne ukrepe ni veliko. Republikanci in nekateri demokrati iz osrednjih držav ZDA nasprotujejo tudi razširitvi obveznih preverjanj morebitne kriminalne preteklosti kupcev orožja tudi na orožarske sejme, internet in zasebne prodaje.

Zakaj ne bi zaprli luknje?

"Kar 90 odstotkov Američanov to podpira, Kdaj se je nazadnje zgodilo, da se 90 odstotkov Američanov strinja o čemerkoli? Kontrole podpira tudi 80 odstotkov lastnikov orožja," je danes dejal Obama in pozval sodržavljane naj svoje kongresnike vprašajo, zakaj so med tistimi desetimi odstotki. "Zakaj ne bi zaprli luknje, skozi katero gre 40 odstotkov nakupov orožja?"

Obama je napovedal, da bo senat v naslednjih tednih glasoval o predlogih, od katerih ni nobeden v nasprotju z ustavno pravico Američanov do orožja. "To je naša najboljša priložnost v zadnjem desetletju, da sprejmemo ukrepe zdrave pameti, ki bodo rešili življenja," je dejal.

Nasprotnike orožja skuša sicer malce poživiti newyorški župan Michael Bloomberg, ki podobno kot orožarski lobi na drugi strani namenja lasten denar za kritike politikov. Bloomberg je dal 12 milijonov dolarjev za oglasno kampanjo po ZDA, vendar od nje bežijo tudi nekateri demokrati iz južnih in zahodnih držav ZDA, ker njihovim volivcem ni všeč, da jim skuša liberalni milijarder s severovzhoda soliti pamet, čeprav se z njim morda celo strinjajo.