Hagel je želel odločnejšo politiko ZDA do Sirije, Iraka, Ukrajine in Guantanama

Hagel je edini republikanec v administraciji demokrata Obame. Leta 2013 je imel težave s potrditvijo zaradi nekdanjih kolegov v senatu, ki so mu zamerili, da je nasprotoval vojni v Iraku, predvsem pa niso želeli, da obrambno ministrstvo v času krčenja proračuna vodi republikanec.

Pretekli teden so sodu izbili dno različni pogledi na vodenje zunanje in obrambne politike med Haglom in Pentagonom na eni strani ter Belo hišo na drugi. Hagel je želel odločnejšo in predvsem jasno politiko ZDA do Sirije, Iraka, Ukrajine in taborišča za osumljene teroriste Guantanamo, uradniki Bele hiše pa so želeli, da ostane na njeni liniji in ne govori javno, kaj bi moral predsednik narediti bolje.

Številni kandidati so se umaknili

Pretirano vpletanje Bele hiše v delo obrambnega ministrstva je prepričalo številne kandidate za vodenje Pentagona, da se umaknejo. Obami sta med drugim dala košarico demokratski senator iz Rhode Islanda Jack Reed in Obamova favoritka, nekdanja obrambna podsekretarka za politične zadeve Michele Flournoy. V igri je bil tudi minister za domovinsko varnost Jeh Johnson, ki pa je dejal, da je položaj, ki ga zaseda sedaj, zanj v redu.

Carter ni rekel ne in Bela hiša je v torek njegovo ime poslala v javnost prek dopisnikov iz Pentagona, da preveri reakcije. Uvodni odzivi so bili ugodni. Bodoči predsednik senatnega odbora za obrambo, republikanski senator James Inhoffe iz Oklahome je nemudoma sporočil, da podpira Carterja in ne vidi razloga za nasprotovanje njegovi kandidaturi.

Kasneje se je malce ugriznil za jezik in njegov urad je sporočil, da je senator za kandidaturo izvedel iz medijev. Kljub temu kandidatura ni sporna in s tem, da je ni zanikal, jo je potrdil tudi tiskovni predstavnik Bele hiše Josh Earnest. "Carter je zelo sposoben in je že bil brez težav potrjen v senatu," je dejal Earnest.

Kdo je Carter?

Carter je bil namestnik obrambnega ministra od oktobra 2011 do decembra 2013, kar pomeni, da je služil tako pod Leonom Panetto kot tudi Haglom. Pred tem je pod Robertom Gatesom od aprila 2009 do oktobra 2011 delal kot podsekretar za nakupe, tehnologijo in logistiko.

Bil je torej v vrhu Pentagona v času, ko so se vsi trije Obamovi ministri pritoževali nad tem, da se uradniki okrog Obame v Beli hiši preveč vpletajo v delovanje obrambnega ministrstva. Položaj obrambnega ministra ZDA je ponavadi zelo zaželen, tokrat pa ni tako.