Strokovnjakinja ZN za manjšine Rita Izsak je v skupni izjavi s kolegi svetovno skupnost pozvala, naj sprejme vse ukrepe, ki jih ima na razpolago, in pomaga jazidom. Na gori Sindžar na severu Iraka jih je še vedno ujetih kakih 30.000. Iraški civilisti so v »ekstremni nevarnosti« in jih je treba prepeljati na varno, so posvarili.

Nasilna smrt ali stradanje in žeja

Strokovnjak ZN za samovoljne usmrtitve Christof Heyns je spomnil, da so dali pripadniki skrajne sunitske Islamske države (IS) nemuslimanskemu prebivalstvu na izbiro le »spreobrnite se ali umrite«.

»Pred našimi očmi se odvija tragedija ogromnih razsežnosti, v kateri tisoče ljudem neposredno grozi, da bodo ali nasilno ubiti ali pa bodo umrli od lakote in žeje,« je svetu sporočil strokovnjak Chaloka Beyani, ki spremlja pravice beguncev.

Tiskovni predstavnik agencije ZN za begunce Adrian Edwards je povedal, da je približno 35.000 ljudem uspelo zbežati z gore, ki je povsem neporaščena in brez vode - preko Sirije so se zatekli na območja v Iraku, ki so pod nadzorom Kurdov. A še kakih 20.000 do 30.000 jih ostaja na Sindžarju.

Na pomoč so jim priskočili Kurdi

Lokalnim Iračanom, večinoma Kurdom, je čestital, da so ponudili zavetje ljudem, ki v strahu pred skrajneži IS bežijo z domov in med katerimi so številni pripadniki etnoverskih manjšin - jazidov, kristjanov, Turkmencev in drugih. Prihajajo »izčrpani in dehidrirani«, mnogi so zaradi temperatur do 45 stopinj Celzija doživeli sončarico ali vročinski udar, je pojasnil.

Tiskovni predstavnik Svetovne zdravstvene organizacije (WHO) Paul Garwood je pojasnil, da sta dve zdravniški ekipi dosegli goro ter da ljudem s helikopterjem dostavljajo najnujnejšo pomoč. V zadnjih dneh so jim pomoč iz letal sicer večkrat odvrgle tudi ZDA, Velika Britanija in Francija.

Posebna poročevalka ZN za nasilje nad ženskami Rashida Manjoo je dejala, da razpolagajo s sicer nepotrjenimi poročili o tem, da so skrajneži že ugrabili na stotine žensk in otrok.

Nekatere ženske so zasužnjili

»Mnoge najstnice so bile spolno napadene, ženske so dodelili ali prodali borcem IS kot 'malak jamin' ali sužnje,« je povedala in dodala, da imajo poročila tudi o usmrtitvah žensk.

Strokovnjak za verske pravice Heiner Beilefeldt je menil, da je verska svoboda na območjih Iraka, ki so v rokah IS, »zanikana na najbolj okruten in sistematičen možen način, s poskusi iztrebljenja verskih manjšin«.

Obama Abadiju zagotovil podporo

Obama je dejal, da sta skupaj s podpredsednikom Josephom Bidnom poklicala Abadija in ga pozvala, naj čim hitreje sestavi novo vlado in to takšno, ki bo vključevala vse Iračane. »Zagotovil sem mu našo podporo,« je dejal Obama in pozval vse politične voditelje v Iraku, naj mirno sodelujejo v političnem procesu.

»Novo iraško vodstvo ima težko nalogo. Z vključujočim vladanjem in odločnostjo si mora znova pridobiti zaupanje državljanov,« je dejal Obama in zagotovil pomoč vladi, ki bo odgovorila na potrebe in težave vseh prebivalcev Iraka. Skupaj z drugimi državami v regiji pa se bodo ZDA še naprej posvečale reševanju humanitarne krize in terorističnih izzivov v Iraku. »Ko bo nastopila nova vlada, bo mobilizacija te podpore lažja,« je dejal predsednik ZDA.

Maliki skrbel za svoj šiitski krog

ZDA imajo dovolj Malikija, ki naj bi skrbel predvsem za svoj šiitski krog. Kritiki mu očitajo, da je s sektaško politiko sokriv za razmah sunitskih skrajnežev iz Islamske države (IS) na severu Iraka.

Edina sila, ki se jim je trenutno sposobna zoperstaviti, so kurdski borci in Washington jim je že začel pošiljati neposredno pomoč v orožju.

»Ameriške sile so v zadnjih nekaj dneh uspešno izvedle zračne napade, da preprečijo napredovanje skrajnežev na Erbil in zaščitijo tamkajšnje ameriške civiliste. Kurdske sile branijo svoje mesto, mi pa smo okrepili vojaško svetovanje in pomoč iraškim in kurdskim silam, ki se borijo proti IS,« je dejal Obama.

Kurdi zahtevajo samostojnost

Kurdi zahtevajo samostojnost in stališče podpredsednika Bidena je bilo od samega začetka, da bi bilo Irak pametno razdeliti po mejah treh največjih etničnih skupnosti, to je sunitov, šiitov in Kurdov. To sicer ni uradna politika Washingtona.

Iraške zračne sile so v sodelovanju s kurdskimi borci v ponedeljek začele reševati oblegane pripadnike etnične skupine jazidov na gori Sindžar. S helikopterji so dovažali hrano in vodo, nato pa odvažali ljudi na varno.

Direktor operacij v štabu združenih poveljstev ZDA general William Mayville je novinarjem v Pentagonu povedal, da so ZDA v štirih dneh izvedle 15 ciljnih napadov, ki so skrajneže upočasnili, ne pa tudi ustavili. Dodal je, da so skupaj z Britanci v štirih dneh nad goro Sindžar opravili 14 misij in odvrgli 310 zavojev z vodo in hrano.

ZDA z novimi pošiljkami pomoči

Obama je dejal, da ZDA nadaljujejo s pomočjo ujetim na gori Sindžar. ZDA skupaj z mednarodnimi partnerji iščejo načine za nadaljnje reševanje in prostor, kamor bodo begunce preselili. Obama se je posebej zahvalil Veliki Britaniji in Franciji ter drugim, ki sodelujejo pri zagotavljanju pomoči Iraku.

Omenil je tudi, da Agencija za mednarodni razvoj v okviru State Departmenta (Usaid) pošilja v Irak ekipo za posredovanje v nesrečah in izrednih razmerah, ki bo koordinirala humanitarno pomoč.

Po zagotovilih Obame so ameriške zračne sile pripravljene napasti teroristične sile, ki ogrožajo civiliste ob vznožju gore Sindžar.

»Vendar pa, kot sem že dejal, ameriške vojaške rešitve za iraško krizo ni. Edina trajna rešitev je oblikovanje vključujoče vlade, ki bo zastopala legitimne interese vseh Iračanov in takšne, ki bo združila državo v boju proti IS,« je dejal Obama.