ZDA in Indija sta leta 2008 podpisali sporazum, ki je slednji zagotovil dostop do civilne jedrske tehnologije, vendar pa sta njegovo izvajanje zadrževali dve točki. Prva je bila vztrajanje ZDA o sledenju dobavljenim materialom, druga sporna točka pa so bile indijske izredno stroge kazni za podjetja za primer jedrskih nesreč.

Vsebine konkretnih rešitev državi še nista razkrili, poroča francoska tiskovna agencija AFP. Vendar pa sta z dogovorom zadovoljni obe strani.

"Danes smo dosegli prelomni dogovor o dveh vprašanjih, ki sta zadrževali krepitev sodelovanja na področju civilne jedrske energije, in smo odločeni napredovati v smeri polne implementacije," je na skupni novinarski konferenci dejal Obama.

"To je pomemben korak, ki kaže, kako lahko sodelujemo pri razvoju našega odnosa," je še dodal.

"Zadovoljen sem, da se šest let po podpisu našega dvostranskega dogovora premikamo v smeri komercialnega sodelovanja, v skladu z našo zakonodajo in mednarodnimi pravnimi obveznostmi," pa je dejal Modi.

Odnosi med Indijo in ZDA so se ohladili leta 1998, ko je Indija postala jedrska sila, ZDA pa so proti njej uvedle sankcije. Kasneje so ZDA opustile svoje pozive, naj se Indija odpove jedrskemu orožju, državi pa sta začeli razmišljati o večjem sodelovanju na področju civilne jedrske energije.

Obama se v Indiji mudi na tridnevnem obisku, ki ga je začel danes. Gre za njegov drugi obisk te države, odkar je na položaju, z njim pa je pripotovala tudi prva dama Michelle Obama.