Tiskovni predstavnik ameriškega sveta za nacionalno varnost Tommy Vietor je sporočil, da sta začetek Obamovega drugega mandata in obenem oblikovanje nove vlade v Izraelu priložnost za ponovno potrditev globokih in trajnih vezi med državama ter pogovor o vprašanjih, ki skrbijo obe državi, vključno z Iranom in Sirijo.

Obama naj bi se za obisk dogovoril v telefonskem pogovoru z izraelskim premierom Benjaminom Netanjahujem 28. januarja. Obama namerava obisk opraviti, ko bo Izrael sestavil novo vlado. Mandat za sestavo vlade je že ponovno dobil Netanjahu, ki z Obamo doslej ni bil v najboljših odnosih.

Uradna zunanja politika Obame je namreč kritična do nadaljevanja gradnje judovskih naselbin na zasedenih palestinskih ozemljih, kar je za Palestinci tudi glavna ovira nadaljevanju mirovnih pogajanj. Netanjahujev odnos do voditelja sicer ključne zaveznice za preživetje in obstoj Izraela je bil v zadnjih letih zato milo rečeno "poseben".

Obami je večkrat pridigal, pred novembrom lani pa je dajal izjave, ki so jih številni v ZDA razumeli kot vpletanje v notranje zadeve. Pred volitvami je Netanjahu za republikanskega predsedniškega kandidata Mitta Romneyja priredil veličasten sprejem, nenehno pa je bil plat zvona glede iranskega jedrskega programa. Po zmagi Obame na volitvah oboroženo posredovanje ZDA v Iranu za Netanjahuja ni več tako nujno.

Bela hiša za zdaj še ni povedala, ali se bo tudi Obama aktivneje posvetil mirovnemu posredovanju med Izraelom in Palestinci, kar je postalo nekako tradicionalna, čeprav praviloma neuspešna vaja ameriških predsednikov v drugem mandatu, že vse od časov Billa Clintona naprej.

Nemški mediji medtem poročajo, da se še pred septembrskimi volitvami bundestaga obeta tudi obisk Obame v Nemčiji. Kot je poročal časnik Rheinische Post, ki se sklicuje na neimenovane ameriške diplomatske vire, Obama razmišlja, da bi tako obeležil 50. obletnico obiska nekdanjega ameriškega predsednika Johna F. Kennedyja v Nemčiji. Kennedy se je v takrat razdeljenem Berlinu mudil 26. junija 1963, v spominu pa je ostal njegov tamkajšnji sloviti govor z besedami "Ich bin ein Berliner".