Kot je po poročanju tujih tiskovnih agencij pojasnil pogajalec kolumbijskih upornikov Luciano Marin, znan tudi pod vzdevkom Ivan Marquez, bo Farc med 20. novembrom in 20. januarjem ustavil vse vojaške operacije. Kolumbijska vlada se z uporniki doslej ni želela pogajati o prekinitvah ognja.

Po napovedih bodo v ospredju pogajanj na Kubi težavna vprašanja, kot sta razvoj podeželja, katerega cilj sta premoščanje dohodkovnih razlik med kolumbijskim prebivalstvom ter uvedba osnovnih storitev in infrastrukture na ruralnih območjih.

Med pomembnejšimi temami bo tudi zemljiška reforma, saj je kolumbijsko podeželje razdeljeno na velike parcele, ki so v lasti bogatih, in le malo zemlje je dostopne malim kmetom.

Na za javnost zaprtih pogovorih naj bi sicer danes govorili še o številnih drugih temah, med drugim o bodoči vlogi upornikov Farca v političnem življenju, dokončni zaustavitvi sovražnosti in boju proti trgovini z mamili, ki predstavlja glavni vir financiranja upornikov.

Tokratna pogajanja so po navedbah nemške tiskovne agencije dpa četrti poskus končanja konflikta, v katerem je od leta 1964 umrlo že več kot 200.000 ljudi. Ta krog pogovorov se je začel 18. oktobra v Oslu in bi se morala v Havani po prvotnih načrtih nadaljevati prejšnji četrtek, a je prišlo do zamud zaradi zahteve Farca po širšem sodelovanju državljanov.

Kolumbijska vlada vztraja, da bi moral mirovni proces trajati največ leto dni. Kuba je skupaj z Norveško pobudnica mirovnega procesa, s katerim naj bi končali najdlje trajajoči konflikt v Latinski Ameriki.