Kljub dvomom in pozivom opozicije, na vloži veto, je Cavaco minuli petek podpisal zakon o proračunu, v torek pa je stopil v veljavo. Kot je pojasnil, se je za podpis zakona odločil, ker ni želel, da bi država ostala brez ključnega instrumenta ekonomske politike, poročajo tuje tiskovne agencije.

Proračun predvideva ostre reze v plače javnih uslužbencev in pokojnine ter drastično zvišanje davkov.

73-letni predsednik, ki je sicer član vladajoče liberalne Socialdemokratske stranke premiera Pedra Passosa Coelha, je v govoru tudi dejal, da mora vlada državo nujno spraviti iz recesije.

Opozoril je, da se morajo njena prizadevanja osredotočiti na spodbujanje rasti, sicer bo odpovedovanje Portugalcev težko pripeljalo do tako želenega okrevanja gospodarstva.

Portugalska je leta 2011 prejela 78 milijard evrov pomoči od trojke, ki jo sestavljajo Evropska centralna banka, Mednarodni denarni sklad in EU. V zameno mora znižati proračunski primanjkljaj s pet odstotkov v letu 2012 na 4,5 v letošnjem letu in na tri odstotke v prihodnjem letu.

Portugalsko gospodarstvo se je v letu 2012 skrčilo za najmanj tri odstotke zaradi varčevalnih ukrepov. Poleg tega ima Portugalska s 16 odstotki najvišjo stopnjo brezposelnosti v zahodni Evropi.