Po današnjem srečanju z vodstvom varnostnih služb ter člani vlade in parlamenta se bo Vladimir Putin predvidoma jutri odpravil na ukrajinski polotok, ki se je spomladi priključil Rusiji. Ukrajinskih in zahodnih odmevov na to napoved še ni, so se pa včeraj še naprej zapletali medsebojni odnosi zaradi konvoja humanitarne pomoči, ki se je v noči na torek odpravil iz Moskve proti ukrajinski meji. V njem je okoli 280 tovornjakov, naloženi pa naj bi bili z vodo, hrano in drugo pomočjo prebivalcem, ki so že mesece ujeti v spopade med proruskimi separatisti in ukrajinsko vojsko.

Kijev je medtem sporočil, da ne bo dovolil nobenega prehoda ruskih tovornjakov čez mejo, zahodne države pa so Moskvo opozorile pred vsakršnim poskusom, da bi z izgovorom o humanitarni pomoči izvajala tiho vojaško posredovanje. Rusko zunanje ministrstvo je medtem sporočilo, da bo konvoj prestopil mejo zgolj in samo s posredovanjem mednarodnega Rdečega križa (ICRC). Ta je v ponedeljek Moskvi sporočil podrobne pogoje svojega sodelovanja, sinoči pa še ni bilo jasno, ali so bili tudi izpolnjeni. Med drugim je zahteval, da mu ruske oblasti vnaprej predajo seznam pomoči, vključno s količino in vrsto izdelkov ter pogoji prevoza in skladiščenja. Po navedbah ruskih medijev naj bi bilo v tovornjakih 400 ton žit, 100 ton sladkorja, 62 ton otroške hrane, 54 ton medicinske opreme, 12.000 spalnih vreč in 69 prenosnih električnih generatorjev.

V zvezi s konvojem se je oglasila tudi evropska komisarka za človekoljubno pomoč Kristalina Georgieva ter poudarila pomen nevtralne, nepristranske in neodvisne dostave le-te kamor koli in v organizaciji mednarodnih humanitarnih organizacij. Napovedala je tudi evropsko pomoč v vrednosti 2,5 milijona evrov, namenjene prebivalcem na ukrajinskem vzhodu.

Ukrajinski parlament je medtem podprl osnutek zakona o sankcijah proti ruskim podjetjem in posameznikom. Na seznamu je 172 ruskih državljanov in 65 družb, med njimi tudi energetski gigant Gazprom, obdolžen »financiranja terorizma«. Iz Kijeva so že v ponedeljek evropske energetske družbe obvestili, da se bodo morale strinjati z večjimi revizijami pri pogodbah o dobavi ruskega plina, če bodo sankcije proti Gazpromu dokončno potrjene. Kot nekakšna polovična rešitev zapleta se ponuja evropskim družbam nakup plina na meji z Rusijo, tako da pri njegovem transportu čez Ukrajino Gazprom ne bo udeležen.