O vohunjenju v kongresu je NSA vprašal Bernie Sanders iz Vermonta, sicer edini samooklicani socialist v senatu. Dobil je odgovor, da pooblastila NSA za zbiranje obveščevalnih podatkov vključujejo postopke za zaščito pravice do zasebnosti in člani kongresa uživajo enake pravice kot vse druge osebe v ZDA.

Nejasen odgovor je torej zelo jasen glede na to, da NSA žanje podatke o milijonih telefonskih pogovorih v ZDA brez predhodnega ločevanja zrnja od plevela. Tudi pravosodni minister ZDA Eric Holder se je lani poleti skušal na podoben način izvleči, ko je na zaslišanju v kongresu dobil enako vprašanje. Odgovoril je, da NSA nima nobenega namena vohuniti za kongresniki. Nato pa dodal, da se bo o tem pogovarjal za zaprtimi vrati.

Zaradi postopkov NSA, ki jih je razkril njen nekdanji pogodbeni analitik Edward Snowden, pa je medtem prekipelo republikanskemu senatorju Randu Paulu, ki je v petek na televiziji Fox naznanil tožbo proti celotni administraciji Baracka Obame. K skupinski tožbi je na svoji spletni strani pozval vse Američane, ki jih zanimajo njihove pravice in dejal, da je to lahko praktično vsak, ki ima mobilni telefon, saj NSA vohuni za vsemi.