Novozelandski velikan je v soboto posvaril pred sirotko, ki je bila proizvedena maja lani. Kot so razkrili testi minuli teden, naj bi bila okužena z bakterijami, ki lahko povzročijo botulizem. Gre za zelo nevarno obliko zastrupitve s hrano. Poudarili so sicer, da doslej niso prejeli poročil o tem, da bi kdo dejansko zbolel, poroča nemška tiskovna agencija dpa.

Sirotko so med drugim uporabili za proizvodnjo mlečnih formul za dojenčke in brezalkoholnih napitkov, po navedbah Fonterre pa so jo izvozili v Avstralijo, na Kitajsko, Malezijo, v Savdsko Arabijo, na Tajsko in v Vietnam.

Na Kitajskem, ki je njihov največji trg, so odpoklicali številne proizvode, tudi na Novi Zelandiji so s polic umaknili mlečno formulo. Škandal se je odrazil tudi v današnjem znatnem padcu vrednosti delnic podjetja.

Prav na Kitajskem je razkritje pritegnilo največ pozornosti, saj se je veliko staršev po škandalu z okuženim domačim mlekom za dojenčke pred petimi leti obrnilo k uvoženim proizvodom. Fonterra si je sicer delila lastništvo podjetja Sanlu, ki je bilo v središču škandala.

Novozelandski premier John Key je danes izrazil zaskrbljenost zaradi ugleda Nove Zelandije kot dobavitelja "čistih, zelenih" mlečnih proizvodov, še posebej v Aziji, kjer so novozelandske mlečne formule veljale za najboljše. Izrazil pa je tudi zaskrbljenost, da podjetje ni ukrepalo hitreje, potem ko naj bi testi že lani pokazali, da je nekaj pošiljk sirotke spornih.

Fonterra se je zatem danes že opravičila vsem, ki so bili prizadeti, vztrajala pa, da so stranke o odkritju obvestili v roku 24 ur po potrditvi težave, poroča francoska tiskovna agencija AFP.

Kot je na tiskovni konferenci v Pekingu pojasnil izvršni direktor podjetja Theo Spierings, so se prvi znaki težave pokazali šele marca letos, nakar so bili potrebni nadaljnji testi za določitev "temeljnega vzroka in točne vrste" bakterije. Slednje so potrdili šele 31. julija, je dejal.