Srbija je imela predsedniške in parlamentarne volitve pomladi leta 2012. Na obojih je zmagala Srbska napredna stranka (SNS). Na predsedniški položaj se je zavihtel Tomislav Nikolić, medvolilno in povolilno kupčkanje s sestavo vlade pa se je na koncu končalo s koalicijo na čelu s SNS in Socialistično stranko, ki je požrla obljubo o sestavi koalicije z dotlej vladajočo Demokratsko stranko Borisa Tadića. Rezultat je bil ta, da so Ivica Dačić oziroma njegovi socialisti dobili premierski položaj z 29 poslanskimi sedeži manj od SNS. Nikolić je nato formalno zamrznil svoj strankarski status in vodenje SNS je prevzel drugi človek vlade Aleksandar Vučić. Takšna razdelitev moči nekaterim v SNS že dlje časa ne ustreza, saj menijo, da bi najmočnejša stranka morala zasedati premierski položaj in kakšno ministrstvo več. Zato se je zdaj spet začelo govoriti o predčasnih volitvah.

SNS pometla s konkurenco

Glavni razlog je tokrat naraščajoča moč SNS. Ta se je pokazala na trojih izrednih lokalnih volitvah decembra v beograjski občini Voždovac, v Odžacih in v Kostolcu. Na vseh je SNS premočno zmagala, v Voždovcu celo z absolutno večino dobrih 53 odstotkov glasov. Daleč za seboj je pustila tako Dačićeve socialiste kot Demokratsko stranko, ki se sooča s hudimi notranjimi razprtijami. Podpredsednik SNS Bratislav Gašić je potem rekel, da velik del vodstva stranke podpira predčasne volitve, saj so rezultati omenjenih izrednih lokalnih volitev »jasno sporočilo državljanov Srbije Srbski napredni stranki, da mora prevzeti polno odgovornost za vodenje države«.

Ankete tudi kažejo, da ima SNS na nacionalni ravni kar 44-odstotno podporo, medtem ko Vučića podpira 69 odstotkov vprašanih. Na drugem mestu je po decembrski raziskavi agencije Faktor Plus predsednik Nikolić s 43-odstotno podporo, tretji je Dačić z 28 odstotki. Dačiću predčasne volitve ne ustrezajo, saj je jasno, da bi njegovi socialisti na njih izgubili pridobljene položaje. Kot je poročala Politika, je Dačić v nasprotovanju predčasnim volitvam upal tudi na podporo predsednika države Nikolića, saj se ves čas ugiba, da je ta v zadnjem času v manj idiličnih odnosih z Vučićem, odkar je ta prevzel vodenje SNS. Vendar je Nikolić stopil na Vučićevo stran in dejal, da ne ve, zakaj ekipa, ki je sposobna zmagati na prvenstvu, na prvenstvu ne bi smela sodelovati.

Vučićeve nejasne izjave

Usoda predčasnih volitev je tako predvsem v rokah Vučića, ki bi v primeru velike zmage lahko celo sam sestavil vlado. Doslej po predčasnih volitvah ni posegel, čeprav se je o njih že govorilo. Kot možni datum zdaj omenja februar ali marec, da bi sovpadale s predčasnimi lokalnimi volitvami v Beogradu, ki morajo biti najkasneje 16. marca. Volitve so tam potrebne zato, ker so lani jeseni v mestnem svetu odrekli podporo Draganu Đilasu, ki je na čelu Demokratske stranke nasledil Tadića. Če bi volitve sovpadale, naj bi SNS s tem povečala svoje možnosti v Beogradu.

Vučić je sredi decembra sicer dejal, da vlada deluje dobro in da si ne želi predčasnih volitev, da pa so mogoče, če se bo nadaljevalo slabo vzdušje, ki ga po njegovem ustvarjajo tudi »nezadovoljne politične stranke«, oziroma če se bo postavilo vprašanje legitimnosti aktualne vlade. Vprašanje predčasnih volitev tako visi v zraku še naprej.