Pretekli mesec so svet zajele novice o hitri obsodbi Kim Jong Unovega strica in namestnika Jang Song Teka. Severna Koreja je povedala, da so nekoč drugega najvplivnejšega človeka v državi usmrtili, niso pa razkrili podrobnosti. Prva ugibanja so se nagibala k običajni smrtni kazni za izdajalce v Severni Koreji, s strelskim vodom, 11. decembra pa se je na kitajski mikroblogerski platformi Tencent Weibo pojavila objava, ki je trdila, da so Kimovega strica skupaj s še petimi sodelavci usmrtili s pomočjo 120 sestradanih psov. Objava je imela 290 tisoč ogledov.

Kasneje je hongkonški neodvisni časopis Wen Wei Po, ki ima sicer močne vezi s političnim vrhom Kitajske, objavil članek s fotografijo izvorne objave, s katero je dokazoval avtentičnost zgodbe. Dvanajst dni kasneje je zgodbo povzel še singapurski Straits Times, slednjega so kasneje povzele še številne medijske hiše po vsem svetu.

(Parada na Trgu Kim Il Sung v Pjongjangu, foto: Reuters)

Iz Severne Koreje ni veliko medijskih poročil

Izjemno krvoločen način usmrtitve je pri mnogih že od samega začetka vzpodbudil sum v avtentičnost podatka in mnogi so ga pripisali propagandi proti Severni Koreji in znaku ohlajevanja odnosov med Kim Jong Unovim režimom in uradnim Pekingom, ki je marca lani igral veliko vlogo pri oblikovanju resolucije Združenih narodov o sankcijah Severni Koreji. Izkazalo se je, da je vir zgodbe še bolj neverjeten, saj na bi šlo po poročanju Reutersa najverjetneje za satirično objavo.

Težave pri poročanju o dogajanju v Severni Koreji predstavlja predvsem dejstvo, da v državi na severu korejskega polotoka ni veliko neodvisnih medijskih hiš ter da so tuji mediji pod tesnim nadzorom med obiski. Tokrat je na dvomljivost vira opozoril ameriški bloger Trevor Powell, ki je opazil, da vir objave na mikroblogerski platformi običajno objavlja satirične objave. Reuters poroča, da uredništvo Wen Wei Poja ni želelo komentirati zgodbe, ki so jo razširili kot verodostojno novico.