Ko je Edward Snowden junija z objavami v Guardianu in Washington Postu (WP) ter z intervjujem v Hongkongu razkril nezakonito početje NSA, je Bela hiša planila pokonci. Sprva je zanikala obstoj programa sistematičnega tajnega zbiranja podatkov (Prizme). NSA sledi zgolj nekaterim tujim državljanom, je bil prvi zagovor administracije na epohalno razkritje žvižgača Snowdna. Kasneje je priznala, da NSA nadzira veliko količino metapodatkov, vendar pa da zajetega materiala ne uporablja brez predhodne odobritve sodišča. Od petka naprej, ko je WP objavil dokumente, vemo, da je NSA lani v vsaj 2776 primerih kršila predpise, ko je med drugim zajela podatke neomejenega števila ameriških državljanov.

Komaj teden dni pred tem je ameriški predsednik med tiskovno konferenco najavil, da je ukazal revizijo nadzorovalnih programov NSA. Z drobcem sarkazma je Barack Obama celo zatrdil, da sta si Snowdnov cilj in cilj njegove administracije podobna, da si oba prizadevata za bolj pregledno delovanje NSA.

Posledice se bodo čutile jeseni

Michael Tomasky, eden od komentatorjev spletišča Daily Beast, je razkritje WP ocenil za prelomno. Amerika posledic tega razkritja ne bo občutila takoj, temveč jeseni, ko se bo kongres vrnil na delo in ko bo moral reagirati na novico, je komentiral Tomasky. Toda še pred tem bi morala v Beli hiši odleteti kakšna glava, je dejal komentator, ki meni, da je nezaslišano, da so svetovalci Obamo tako slabo pripravili za nastop pred mediji. »Ali je mogoče, da predsednik Združenih držav ni bil obveščen o prestopkih njegove največje obveščevalne agencije?« je podvomil Tomasky.

Iz objavljenih dokumentov je razvidno, da je NSA skušala prikrivati dejstva tudi tajnemu sodišču, ki bdi nad zakonom za zbiranje obveščevalnih podatkov v tujini (FISA). Po teh podatkih je vodstvo NSA v poročilu ministrstvu za pravosodje zamolčalo nadzorovanje ameriški državljanov. V zvezi z nadzorovanjem tujih državljanov, to je temeljna in poglavitna dejavnost NSA, si ameriška zakonodaja ne dela preglavic. Kot smo videli, NSA nadzoruje organe Evropske unije, mnoge tuje vlade in mednarodne organizacije. Če že, Snowdnova razkritja nadziranj po tujini povzročajo nekoliko zadrege v Beli hiši. Povsem drugačna pa je zgodba, ko gre za nadzorovanje ameriških državljanov. Tukaj je jeza Američanov nad nadzorovalnimi programi NSA neustavljiva.

Washington zamenjali z Egiptom

Eno od poročil, ki jih je objavil WP, omenja, da je NSA tajnemu sodišču zatajila nove tehnologije, ki jih uporablja nekaj mesecev. Gre za prestrezanje velikih količin podatkovnih baz, ki se pretakajo po kablih iz optičnih vlaken, ki potekajo po ozemlju ZDA. NSA jih nato skladišči v svojih podatkovnih bankah s praktično neomejeno zmogljivostjo. Zajeti ali prestreženi material, tako piše WP, pa vsebuje komunikacije tako med tujimi kot tudi komunikacije ameriških državljanov. Ko je sodišče končno razkrilo početje, je ocenilo, da gre za neustavno ravnanje, in odredilo NSA, da preneha prestrezati podatke ameriških državljanov in brkljati po njih. NSA trdi, da je tako filtriranje podatkov tehnološko neizvedljivo, da iz mase zajetih podatkov ni mogoče izločiti informacij o ameriških državljanih. Kot trdi revija Wired, si je Obamova administracija na vse kriplje prizadevala, da informacija o kršenju ustave ne bi prišla v javnost.

Zdaj se je to zgodilo, objavil pa jo je WP. Po podatkih časnika, ki ga je pred kratkim kupil Jeff Bezoz, lastnik Amazon.com, so nadzorniki NSA ocenili, da so bile nekatere kršitve predpisov nenamerne. Med temi omenja prestrezanje izpisov telefonskih razgovorov z okrožno številko 202. Ta pripada Washingtonu, medtem ko naj bi NSA skušala prestreči telefonske razgovore v Egiptu, ki ima pozivno številko 20. Ne glede na to, da gre v prvem o primeru za pozivno število mesta, v drugem pa države ter da takšno opravičevanje spominja na tisto ob bombardiranju kitajskega veleposlaništva v Beogradu leta 1999, je bojazen o brezmejnem nezakonitem nadzorovanju elektronskih komunikacij velika in realna. Kot poudarjajo nekateri viri, podatki, ki jih je objavil WP, veljajo zgolj za eno o od številnih prisluškovalnih središč NSA doma in po svetu.