V Bruslju se je v začetku meseca končal osmi krog pogovorov med Beogradom in Prištino glede omejene avtonomije za večinsko srbski sever Kosova. Visoka zunanjepolitična predstavnica EU Catherine Ashton je ob tem predlagala rešitev, ki naj bi vključevala začasno upravo EU na območju, a je srbska vlada predlog v ponedeljek zavrnila.

Srbska vlada predlagala nadaljevanje dialoga s Prištino pod okriljem EU

Vlada premiera Ivice Dačića je sporočila, da ponujena rešitev ne zagotavlja varnosti in zaščite človekovih pravic Srbov na Kosovu in predlagala nadaljevanje dialoga s Prištino pod okriljem EU. Na nadaljevanje pogovorov je pripravljena tudi Priština, stališče Bruslja pa ni uradno znano.

A kot v današnji izdaji pišejo Večernje novosti, naj bi Bruselj nov krog pogovorov organiziral še pred 16. aprilom. Predpogoj za to naj bi bil, da strani zbližata stališča, povzema avstrijska tiskovna agencija APA.

Od rešitve vprašanja severa Kosova je odvisen proces približevanja obeh držav uniji, pri čemer pa je po pisanju APA trenutno več na kocki za Srbijo. Beograd si namreč prizadeva, da bi že konec junija dobil datum za začetek pristopnih pogajanj.

EK bo poročilo predstavila 16. aprila

Evropska komisija bo 16. aprila predstavila poročilo o napredku v dialogu in ta bo podlaga za odločitev članic o začetku pogajanj za Srbijo in začetku pogajanj o stabilizacijsko-pridružitvenem sporazumu za Kosovo.

Poleg tega bodo 22. aprila v Luksemburgu zasedali zunanji ministri EU in predvidoma razpravljali tudi o omenjenem poročilu komisije. Končno odločitev naj bi članice unije sprejele junija.

Po pisanju srbskega časnika je Ashtonova nekaj držav EU - omenjene so Nemčija, Francija, Italija in Velika Britanija - pozvala, naj se vključijo v prizadevanja za dosego dogovora oz. zbližanje stališč med državama. Poleg tega naj bi Ashtonova med 16. in 22. aprilom vnovič obiskala prestolnici obeh držav.