Generalporočnik Andrej Kartopolov je tudi zatrdil, da Rusija separatistom v Ukrajini ni dobavila raketnih sistemov Buk ali drugega orožja.

»Pridobivanje višine je bilo zabeleženo za letalo ukrajinskih oboroženih sil. Njegova oddaljenost od malezijskega boeinga je bila tri do pet kilometrov,« je na posebej sklicanem brifingu zatrdil Kartopolov.

Po njegovih navedbah je malezijsko letalo zavilo severno z načrtovane poti, najbolj se je oddaljilo za 14 kilometrov, ukrajinski lovec, ki je običajno opremljen z raketami zrak-zrak, pa je bil opažen v njegovi bližini. Dodal je, da je Su-25 zmožen doseči višino 10.000 metrov v zelo kratkem času.

(Foto: Reuters)

Nenavadne dejavnosti na ukrajinskih radarskih postajah

»S kakšnim ciljem je vojaško letalo letelo takorekoč istočasno in na isti višini kot potniško letalo?« se je vprašal Kartopolov. »Želimo dobiti odgovor na to vprašanje.«

Dodal je, da je rusko obrambno ministrstvo na dan tragedije zaznalo nenavadne dejavnosti na ukrajinskih radarskih postajah, ki se jih uporablja za upravljanje raketnih sistemov. Kot je navedel, je na območju tragedije v torek delovalo sedem radarskih postaj, v sredo osem in v četrtek, na dan strmoglavljenja, devet. V petek so delovale le štiri radarske postaje, v soboto pa samo dve, je zatrdil.

Kartopolov je še poudaril, da Rusija upornikom ni dobavila raketnih sistemov Buk ali kakršnegakoli drugega orožja ali vojaške opreme, poroča francoska tiskovna agencija AFP.

(Foto: Reuters)

Vlak z žrtvami strmoglavljenja letala zapustil Torez

Vlak, na katerega so proruski separatisti na vzhodu Ukrajine naložili trupla žrtev nedavnega strmoglavljenja malezijskega letala, je po navedbah očividcev odpeljal z železniške postaje v kraju Torez v bližini Donecka. Malezijski strokovnjaki naj bi medtem dosegli dogovor s separatisti, ki so pristali na izročitev trupel in črnih skrinjic.

Kam je vlak s hladilnimi vagoni, v katerih je več kot 280 trupel žrtev strmoglavljenja, namenjen, separatisti izrecno niso sporočili. So pa nizozemski strokovnjaki za sodno medicino, ki so na vzhodu Ukrajine začeli pregledovati trupla, pred tem napovedali, da naj bi jih še danes prepeljali v kakih 300 kilometrov oddaljeni Harkov.

Namestnik ukrajinskega premiera Vladimir Grojsman je medtem sporočil, da je reševalna akcija na območju tragičnega strmoglavljenja po štirih dneh uradno končana, saj so našli trupla vseh 298 ljudi, ki so bili na krovu letala. Na 50 kvadratnih kilometrih velikem območju so namreč našli 282 celih trupel ter 87 delov teles, ki pripadajo preostalim žrtvam.

Pregon proti osumljencem za vojne zločine

V skladu z nizozemsko zakonodajo lahko nizozemska država sproži pregon proti osumljencem za vojne zločine, tudi če se zgodijo v tujini, če so med žrtvami nizozemski državljani.

Nizozemska je v ukrajinskem Harkovu odprla mednarodni center za identifikacijo žrtev. Na letališču v tem mestu je v pripravljenosti tudi nizozemsko vojaško letalo hercules, saj si nizozemske oblasti želijo, da bi posmrtne ostanke čim prej prepeljali na Nizozemsko, kjer bi hitreje opravili identifikacijo žrtev.

(Foto: Reuters)

»Rusija naj uporabi svoj vpliv na separatiste«

Nizozemski premier Mark Rutte je danes poudaril, da je prioriteta nizozemske vlade, da dobi nadzor nad trupli in da identificira kar 193 Nizozemcev, ki so bili na krovu letala malezijske družbe. Dodal je, da bi žrtve na identifikacijo najraje odpeljali kar na Nizozemsko. »Jasno je, da mora Rusija uporabiti vpliv, ki ga ima na separatiste, da izboljša situacijo, ki trenutno vlada tam,« je bil jasen. Opozoril je, da če bo Rusija onemogočala dostop do območja nesreče, bodo pregledali vse politične in ekonomske možnosti proti njej.

Ukrajinski predsednik ukazal prekinitev spopadov na območju letalske nesreče

Ruski predsednik Vladimir Putin je v odzivu danes izpostavil, da strmoglavljenje letala nikakor ne sme biti uporabljeno kot politično orodje zoper Rusijo. Separatiste je že pozval, naj strokovnjakom omogočijo dostop do razbitin. »Treba je narediti vse, da bo zanje zagotovljena najvišja stopnja varnosti na tem območju.«

(Foto: Reuters)

Po navedbah malezijskih oblasti Ukrajini doslej sicer še ni uspelo vzpostaviti varnega koridorja, ki bi preiskovalcem omogočil dostop do kraja strmoglavljenja. »Ukrajinska vlada je sporočila, da ne more zagotoviti varnosti mednarodne ekipe na in v okolici kraja nesreče,« je dejal malezijski minister za promet Liow Tiong Lai, ki je v nedeljo pripotoval v Kijev.

Kijev pripravljen nadzor prepustiti zahodnim državam

Ukrajinski premier Jacenjuk pa je sporočil, da je Kijev pripravljen nadzor nad preiskavo predati zahodnim partnerjem, Nizozemska pa da lahko preiskavo vodi.

Zaenkrat uradno še ni znano, zakaj je letalo malezijske družbe Malaysian Airlynes, boeing 777, sploh strmoglavilo, se pa Ukrajina in Rusija medsebojno obtožujeta in krivdo za sestrelitev prelagata ena na drugo. Proruski uporniki naj bi sicer včeraj med predmeti, najdenimi na prizorišču strmoglavljenja, našli tudi predmete, ki spominjajo na črni skrinjici boeinga 777. Ob tem so izrazili pripravljenost, da jih izročijo mednarodnim preiskovalcem.

(Foto: Reuters)

V Avstraliji dva tedna žalovanja

Avstralski premier Tony Abbott je razglasil dvotedensko žalovanje v državi, saj je v nesreči življenje izgubilo kar 28 Avstralcev. V Kijev pa je prispela tudi skupina avstralskih strokovnjakov (po poročanju nemških medijev pa tudi skupina nemških).

Varnostni svet ZN bo sicer danes razpravljal o predlogu avstralske resolucije, ki zahteva prekinitev vseh sovražnosti in neoviran dostop do prizorišča strmoglavljenja ter poziva vse akterje v regiji, naj sodelujejo v mednarodni preiskavi tragedije.

Obama zahteva neoviran dostop do kraja strmoglavljenja malezijskega letala

Ameriški predsednik Barack Obama je v današnji izjavi pred Belo hišo zahteval takojšen in neoviran dostop za mednarodne preiskovalce do prizorišča sestrelitve malezijskega potniškega letala na vzhodu Ukrajine, ki je pod nadzorom proruskih separatistov. Obama je odgovornost za pritisk na separatiste položil v naročje Vladimirju Putinu.

"Odkriti moramo resnico, vendar pa separatisti s podporo Rusije še naprej blokirajo preiskavo in preprečujejo dostop mednarodnim preiskovalcem. Ko se ti približajo, separatisti streljajo v zrak, odstranjujejo dokaze in zato se moramo vprašati, kaj skušajo prikriti," je dejal Obama.

"Takšno obnašanje nima prostora v družini držav in Rusija mora pritisniti na separatiste za neoviran dostop," je dejal Obama in dodal, da je za pritisk na separatiste neposredno odgovoren ruski predsednik Putin. "Čas je, da Putin odstopi od dosedanje strategije v Ukrajini. Če bo Rusija še naprej kršila suverenost Ukrajine, bo še bolj osamljena, gospodarski stroški pa bodo rasli še naprej," je dejal Obama.