Po razglasitvi samostojnosti februarja 2008 so to že druge parlamentarne volitve, tokrat jih je predsednik Hashim Thaçi razpisal nekaj mesecev pred tem, preden se bi novembra iztekel mandat sedanjim poslancem. Za predčasne volitve se je odločil zatem, ko so srbski poslanci v skupščini blokirali glasovanje o ustanovitvi kosovske vojske.

Volitve so preizkusni kamen za dosedanjega predsednika vlade, ki je na čelu Kosova že od leta 2008, njegovi stranki so javnomnenjske raziskave napovedovale tudi največ podpore volilcev. Thaçijeva Demokratska stranka Kosova (PDK) naj bi po teh napovedih dosegla kar 31,2 odstotka glasov.

Za poslanske sedeže se poteguje 30 političnih strank, med njimi tudi pet strank srbske manjšine. Zanje je v parlamentu rezerviranih 10 poslanskih mest. Letos prvič volijo tudi prebivalci z večinsko srbskega severnega dela Kosova, njihovim strankam pa se ni uspelo poenotiti, ali naj pozovejo k udeležbi na volitvah. Uradni Beograd pa je sporočil, da visoka volilna udeležba ni pomembna le za Srbe na Kosovu, temveč je srbski nacionalni interes. Kljub temu je bila volilna udeležba nizka, do 15. ure je volilo okoli 25 odstotkov volilnih upravičencev. zr, sta