V proračunskem dvoboju za zmanjšanje porabe je prevladal status quo. Republikanci in demokrati v prostem teku medsebojnega obtoževanja čakajo na učinek prvih, globokih rezov. Kar je paradoksalno pri vsej zadevi, je to, da je neuspeh proračunskih pogajanj med republikanci in demokrati pravzaprav rešil problem, ki je dve leti paraliziral ameriško politiko.

Prihranek bo

Z arbitrarnimi rezi proračunske porabe bo zvezna administracija letos in v naslednjih desetih letih prihranila 850 milijard dolarjev. Če tej vsoti dodamo 1500 milijard dolarjev za zmanjšanje dolga, o katerih sta se pogodila kongres in Bela hiša leta 2011, 680 milijard priliva iz novih davkov najbogatejšega sloja in za 700 milijonov zmanjšane obresti na ameriški dolg, je smoter dosežen. Zmanjšanje dolga za 4000 milijard dolarjev je bil cilj, ki sta si ga pogajalski strani zastavili v trenutku, ko sta pred dvema letoma sedli za mizo. Dogovor, ki ga ni bilo mogoče doseči v enem zamahu, je potemtakem omogočil mozaik sporazumov, s katerim Amerika upnikom skuša zagotoviti, da bo svoj dolg v naslednjem desetletju zmanjšala za 25 odstotkov.

Za ceno ne ve nihče

Toda za kakšno ceno? Odgovora ne ve nihče. Strokovnjaki načeloma opozarjajo, da Bela hiša in kongres še nista rešila potapljajoče ameriške barke. Pogajanja za varčevanje se namreč niso dotaknila skladov za zdravstveno zavarovanje (Medicare, Madicaid), ki predstavljajo kar 50 odstotkov ameriškega proračuna. Tudi proračunski rezi se jih ne bodo dotaknili. Ker zaradi staranja populacije velja predvidevanje, da se bodo ZDA brez reforme mastodonskega zdravstvena zavarovanja morale še bolj zadolževati, vsi do zdaj sprejeti ukrepi niso nič drugega kot predstava v gledališču senc, trdijo mnogi.

Predsednik Obama sicer že dolgo časa zagotavlja, da je pripravljen na pogajanja o krčenju zdravstvenega zavarovanja. Dejansko so notranje rezerve za izboljšanje učinkovitosti in racionalizacijo zdravstvenih uslug velike. Toda demokratični predsednik hoče tudi, da republikanci na pogajalsko mizo položijo vsaj še 600 milijard novih prihodkov. Republikanci trdijo, da so do dna izpraznili žepe. Da je bilo za 680 milijard zvišanih davkov vse, kar so imeli, da so zdaj na vrsti demokrati. V tej pat poziciji je v Ameriki udaril grom arbitrarnih proračunskih rezov. Za tako imenovani sekvester proračunskih sredstev so se republikanci in demokrati dogovorili pred dvema letoma. Predvideli so ga kot ukrep, če ne bo mogoče doseči širšega sporazuma o varčevanju. Z drugimi besedami, izmislili so si damoklejev meč, ki naj bi obe strani prisilil k bolj razumnemu ravnanju in dogovarjanju. Prevladala je iracionalnost.

Ko so v četrtek popoldan najprej republikanski, nato pa še demokratski kongresniki trumoma zapustili Kapitol in se raztepli široko po Ameriki, za naslednji dan pa je predsednik Obama v Belo hišo na čaj povabil vse voditelje kongresa, je postalo jasno, da se ZDA ne nameravajo odpovedati politični agoniji.

Nekaj tolažilnih besed

Predsednik Obama je takoj za tem, ko so gostje zapustili salon Bele hiše, skočil za govorniški oder. Američanom je zagotovil, da s proračunskimi rezi ne prihaja apokalipsa, takoj nato pa je dodal, da do sporazuma ni prišlo zaradi neumnosti republikancev. Ti bodo odgovorni za to, je dejal predsednik, da se bo rast gospodarstva upočasnila za pol odstotka, da bodo letala zamujala, da Pentagon zaradi pomanjkanja sredstev v krizna žarišča ne more poslati svojih letalonosilk. Toda vse te grožnje so le hipotetične in dolgoročne. Da je ogroženih 750.000 delovnih mest, pa ni tako hipotetična možnost.

Mnogi proračunski rezi bodo začeli učinkovati šele čez nekaj mesecev. Bela hiša s kampanjo o kataklizmi gospodarstva skuša doseči, da bi se republikanci upognili. Toda stara dobra stranka ostaja na okopih in tisti, ki trenutno izgublja, je predsednik Obama. Z vsakim novim dnem agonije pogajanj o proračunu – sekvester je deloma ali v celoti mogoče preklicati kadar koli, predsednik izgublja politični kapital, ki ga je bil namenil za rešitev bolj pomembnih problemov, kot so nezaposlenost, imigracijska zakonodaja in klimatske spremembe.