Kaos je bil tudi v kalifornijskem univerzitetnem mestu Berkeley, kjer so se protesti že v soboto razvili v nasilne spopade med protestniki in policisti. Nekaj sto protestnikov je preplavilo bližnjo avtocesto v bližini San Francisca, po pričevanju predstavnika nadzora nad avtocestami pa so protestniki v policiste metali različne predmete. Več kot 150 ljudi je bilo aretiranih, večina zaradi tega, ker je policiste ovirala pri delu, piše Reuters.

Protesti so najbolj odmevali v Brooklynu pred športno dvorano Barclays Center, kjer sta se pomerili ekipi NBA Brooklyn Nets in Cleveland Cavaliers. Tekmo sta si ogledala tudi britanska princ in princesa William in Kate, zato medijske pozornosti ni primanjkovalo. Eden od zvezdnikov kavalirjev, LeBron James, je v podporo žrtvi policijskega nasilja nosil majico z napisom »Ne morem dihati« - to so bile zadnje besede Erica Garnerja, ki je umrl v primežu policista.

Le Bron James v majici s posebnim sporočilom. (Foto: AP)

Primere smrti mora preiskati neodvisni tožilec

Schneiderman je guvernerja opozoril, da mora primere smrti med policijskim posredovanjem preiskati neodvisni tožilec. Lokalni tožilci vsak dan delajo s policisti, zaradi česar jih težko obtožijo česarkoli.

Zaradi tega bi moral te primere preiskati posebni tožilec in urad pravosodnega ministra države New York se mu zdi primeren prostor. Pravosodni minister zvezne države je voljen politični položaj in Schneidermanovi politični karieri takšna pooblastila ne morejo škoditi.

Zadnji odmeven primer posredovanja urada posebnega tožilca je bil v 70. letih prejšnjega stoletja, ko je šlo za velik problem policijske korupcije in poskus umora enega redkih poštenih policistov Serpica. Zgodba je ovekovečena v istoimenskem filmu iz leta 1974 z Alom Pacinom v glavni vlogi.

(Foto: AP)

Protestniki so po New Yorku nadaljevali svoje hitre diverzantske akcije

Sicer pa so protestniki po New Yorku nadaljevali svoje hitre diverzantske akcije z zavzemanjem cestnih križišč in pomembnih predelov. Skupine protestnikov pridejo na določen kraj in vzklikajo gesla proti policijskemu nasilju ter se za nekaj minut uležejo na tla. Ko policisti začnejo groziti z aretacijami, organizatorji protest premaknejo naprej.

V New Yorku, kjer velika porota Staten Islanda pretekli teden ni obtožila belega policista za smrt temnopoltega Erica Garnerja, protesti potekajo gladko in brez divjanja. Drugače je v Kaliforniji, kjer je minuli konec tedna prišlo do spopadov med policijo in protestniki okrog univerze Berkeley. Mirni protesti po newyorškem receptu so v ponedeljek zvečer potekali tudi v Washingtonu.

(Foto: Reuters)

Obama: Razumem razočaranje in jezo ljudi

Predsednik ZDA Barack Obama je v intervjuju za televizijo BET, ki je namenjena predvsem temnopoltim gledalcem, dejal, da razume razočaranje in jezo ljudi. Spomnil je, da je imel tudi sam podobne občutke, ko se je v mladih letih srečeval s policijo, in dejal, da je dobro, da ima širša javnost na voljo videoposnetek smrti Garnerja. Zaradi tega se lahko sproži debata na nacionalni ravni. Obama je proteste pozdravil in jih označil za potrebne, vendar le dokler so mirni in brez nasilja.

Pravosodno ministrstvo ZDA je v ponedeljek zveznim policijskim organom izdalo nova navodila glede rasnega profiliranja. Kaj posebno novega sicer v njih ni. Načeloma policisti od leta 2003 ne smejo upoštevati rase, spola, nacionalnosti ali spolne usmeritve pri preiskavah, po novem pa to velja tudi za primere preiskav nacionalne varnosti.

(Foto: AP)

Vendar pa pravila veljajo le za zvezne policijske agencije in ne lokalne, kot je na primer newyorška policija. Poleg tega so dovoljene izjeme in prepoved rasnega profiliranja ne velja za letališča in druge podobne objekte. Pravosodni minister ZDA Eric Holder je dejal, da to ni odgovor na zadnje proteste, ampak so bila pravila v pripravi že dlje časa.