Američani so se začeli šele sedaj spraševati, kako to da se še nihče v vladi doslej ni spomnil, da bi bilo morda res pametno dati v karanteno vse, ki so imeli stik z bolniki in jim ne verjetni na besedo, da se niso okužili.

Tak ukrep bi seveda veliko več ljudi napeljal k laganju o tem, kje so bili s kom v stiku, saj si morda kdo ne bo želel v karanteno. Ebola pri okuženi osebi lahko izbruhne najdlje šele čez 21 dni in to ni malo za prostovoljni odhod v samico.

Poleg tega pa to pomeni, da se bo vse manj zdravnikov ali humanitarnih delavcev iz New Yorka in New Jerseyja odločalo, da gre pomagat v Liberijo, Gvinejo in Sierra Leone, kjer je izbruh bolezni najhujši.

Najbolj bodo nastradali lokali

Najhujše posledice Spencerjeve okužbe trenutno nosijo lokali, ki jih je obiskal v dneh pred četrtkom. Novinarji so podrobno in na veliko objavili, kje vse se je gibal, preden je dobil vročino. Kegljišče v Brooklynu in dve restavraciji bodo preživeli le z velikimi popusti za naslednjih 21 dni.

Spencerja zdravijo v bolnišnici Bellevue na Manhattnu, obe medicinski sestri iz Dallasa, ki ju je okužil pokojni Thomas Eric Duncan, pa sta bili v petek proglašeni za čisti od ebole. Priložnost, da Američane pozove k zdravi pameti in jim pokaže, da ebola ne pomeni konca sveta, je izkoristil predsednik ZDA Barack Obama.

Mlado 26-letno Nino Pham je povabil v Ovalno pisarno in jo za kamere objel. Poljubil je ni. Ni povsem jasno ali to zaradi previdnosti pred ebolo ali prvo damo ZDA. Phamovo so petkrat testirali v Nacionalnem inštitutu za zdravje v Bethesdi in petkrat niso našli sledi virusa.