"Pogajanja ne bodo enostavna, a vanje vstopamo z integriteto, iskrenostjo in upanjem, da bo ta proces zaključen odgovorno, resno in na osnovi dejstev," je na današnji seji svoje vlade poudaril Netanjahu. "Skozi celoten proces bom vztrajal in že vztrajam pri varnostnih zahtevah in vitalnih interesih Izraela," je še dodal ter pozval Palestince h koncesijam.

Obnovo bližnjevzhodnih mirovnih pogajanj, ki so nazadnje zastala leta 2010, je v petek napovedal ameriški državni sekretar John Kerry, ki se je pred tem več dni mudil v regiji. Ob tem ni želel izdati nobenih podrobnosti dogovora, bi se pa naj glavna pogajalca - izraelska pravosodna ministrica Cipi Livni in na palestinski strani Saeb Erakat - v Washingtonu srečala že ta teden.

Izraelska vlada je nato v soboto sporočila, da bo iz zapora izpustila določeno število palestinskih zapornikov. Po podatkih izraelske skupine za človekove pravice B'Tsleme je v Izraelu zaprtih 4713 palestinskih zapornikov. Palestinci naj bi po drugi strani ob posredovanju Kerryja obljubili, da zaenkrat ne bodo nadaljevali z enostranskimi pobudami v mednarodnih institucijah.

Mirovna pogajanja med Palestinci in Izraelci z vzponi in padci potekajo že več desetletij. Septembra leta 2010 so popolnoma zastala, potem ko je Izrael zavrnil možnost ustavitve gradnje judovskih naselbin na zasedenih palestinskih ozemljih, kar je bil za Palestince predpogoj za nadaljevanje pogajanj.

Palestinci so kot predpogoj zahtevali tudi, da morajo pogajanja temeljiti na mejah izpred vojne leta 1967, v kateri je Izrael od Jordanije zavzel Zahodni breg in od Egipta območje Gaze.

Netanjahu, ki velja za nacionalista, je po drugi strani vztrajal, da se lahko pogajanja začnejo le, če nobena stran v naprej ne postavlja pogojev zanje. A po poročanju izraelskih medijev naj bi Kerry osebno sedaj Palestincem zagotovil, da bodo mirovna pogajanja temeljila na mejah iz leta 1967, Netanjahu pa naj bi tudi po tihem obljubil, da zaenkrat ne bo novih gradenj.

V Izraelu sicer po pisanju tamkajšnjih medijev vlada precejšnja skepsa glede nadaljevanja mirovnih pogovorov. Večina analitikov ocenjuje, da so obsojena na propad. Tudi nekateri vladni ministri so že kritizirali korak v tej smeri in se izrekli proti njemu.