Christian Leclerc, desničarski župan občine Champlan v pariškem predmestju, od nedelje, potem ko je že nekaj dni na nogah tako rekoč vsa Francija, neprepričljivo zanika, da bi zavrnil pogreb romske dojenčice. »Nikoli nisem nasprotoval pogrebu,« pravi in dodaja, da so njegove napotke in izjave novinarjem glede pogreba narobe razumeli in »iztrgali iz konteksta«. Pred včerajšnjim pogrebom v sosednji občini, ki so se ga udeležili tudi nekateri levo- in desnosredinski lokalni politiki, je celo prosil starše, naj jo pokopljejo v Champlanu.

A prejšnji teden je po pisanju Le Parisiena zavrnitev pogreba utemeljil z argumentom, da je na občinskem pokopališču samo še nekaj prostih grobov: »Prednost imajo tisti, ki plačujejo davke.« Sledil je val ogorčenja in celo Marine Le Pen mu je očitala, da mu »manjka človeškosti«. Včeraj pa je francoski varuh človekovih pravic začel preiskavo.

Dva meseca in pol stara dojenčica je 26. decembra zjutraj nenadoma umrla. Starši so Romi iz Romunije in živijo v barakarskem naselju brez elektrike in vode v Champlanu, kjer sinova obiskujeta vrtec in šolo. Denar za pogreb ni bil problem, saj so stroške prevzela združenja, ki pomagajo Romom. Kruto županovo odločitev je staršem sporočila prostovoljka enega teh združenj Marie-Hélène Brelaud, ki vsak dan dela z njimi. »Smrt jih je hudo prizadela in ni besed, s katerimi bi lahko opisali grozljivost županove odločitve, ki kaže, da ne prenaša ne živih ne mrtvih Romov,« je povedala za Le Parisien.

Sovražni govor

Morda je župan Leclerc tako neusmiljeno ravnal tudi zato, ker je v Champlanu na zadnjih volitvah Nacionalna fronta dobila kar tretjino glasov. Vsekakor še veliko drugih francoskih županov ne mara Romov. Gilles Bourdoleix, župan Choleta, mesta na zahodu Francije, je julija 2013, preden so ga izključili iz sredinske stranke UDI, vzkliknil »Hitler jih je premalo pobil«. Septembra 2013 je župan Croixa na severu Francije izjavil, da bi podprl vsak napad na Rome. Decembra istega leta pa je župan občine Roquebrune-sur-Argens na jugu Francije obžaloval, da so gasilce prehitro obvestili o požaru v romskem taboru. Tudi premier Valls kot župan Evryja, južnega pariškega predmestja, z Romi ni ravnal v rokavicah, saj jih je izgnal. Kot notranji minister v letih 2012–2014 pa je nadaljeval politiko desničarskega predsednika Nicolasa Sarkozyja in Romov ni poskušal integrirati. Tako ni presenetljivo, da so na županov urad v Champlanu neznanci včeraj napisali: »Leclerc, Valls – isti državni rasizem!« Valls je sicer Leclercovo zavrnitev pogreba odločno obsodil kot »žalitev za Francijo«.

Poudariti velja, da so tarče rasizma in ksenofobije večinoma tuji Romi, ki prihajajo predvsem iz Romunije in Bolgarije, skupno jih je v Franciji samo okoli 20.000. Več sto tisoč Romov s francoskim državljanstvom je bolj vključenih v francosko družbo in običajno ne živijo v bednih barakarskih naseljih.