Nemško ustavno sodišče je septembra lani prižgalo zeleno luč za pristop Nemčije k pogodbi o ustanovitvi stalnega mehanizma za stabilnost evra (ESM), medtem ko o dejanski skladnosti pogodbe z nemško ustavo in o tem, ali Evropska centralna banka (ECB) s kupovanjem državnih obveznic ranljivih članic evrskega območja presega svoja pooblastila, takrat še ni presojalo.

Senat bo tokrat pod lupo vzel program OMT (Outright Monetary Transactions), v okviru katerega se mora država, preden ECB pristane na odkup njenih obveznic, najprej obrniti na mehanizem za stabilnost evra in pri tem pristati na stroge pogoje pomoči.

Ustno obravnavo v glavnem postopku, ki se nanaša na eno od pritožb, bodo sodniki opravili danes in v sredo. Končno odločitev naj bi obelodanili jeseni.

Član sveta in izvršilnega odbora ECB Jörg Asmussen, sicer Nemec, je v pogovoru za nemški časnik Bild v ponedeljek opozoril, da bi imelo negativno mnenje ustavnega sodišča za območje evra resne posledice.

Predsednika ECB Maria Draghija na obravnavo ne bo, se je bosta pa med drugim udeležila Asmussen in prvi mož nemške centralne banke Bundesbank Jens Weidmann. Slednji velja za enega največjih kritikov programa OMT. Strokovnjaki zato na sodišču pričakujejo velik spopad med ECB in Bundesbank.

Odkar je ECB uvedla program OMT, so se razmere na mednarodnih finančnih trgih umirile, čeprav pomoči iz programa OMT ni uporabila še nobena država. Kljub temu ima program OMT - tako kot številni drugi protikrizni ukrepi osrednje denarne ustanove v območju evra - svoje kritike, tako med nasprotniki kot privrženci evra. Med njimi je tudi nemško ustavno sodišče.