O tem vprašanju se je danes znova izrekla nemška vlada, ki je pripravila odgovor na poslansko vprašanje poslancev opozicijske SPD. Potrdila je, da načrti ostajajo, a Berlin odločitve ne bo sprejel pred septembrskimi parlamentarnimi volitvami, poroča nemška tiskovna agencija dpa.

V igri je sicer nakup ameriških brezpilotnih letal Predator B, imenovanih tudi Reaper, ali pa izraelskih Heron TP. Letala bi bila "po potrebi" oborožena.

Tiskovni predstavnik nemške kanclerke Angele Merkel, Steffen Seibert je medtem pojasnil, da je nemška vlada za "široko družbeno razpravo" o tem, ali naj bi Nemčija razpolagala z brezpilotnimi letali, ki bi jih uporabljala v skladu z mednarodnim pravom.

Nemška opozicija je sicer zelo kritična do brezpilotnih letal. Pomisleki nanje letijo tako zaradi "postranske škode" oziroma možnosti civilnih žrtev kot tudi zaradi varovanja zasebnosti.

Nemško obrambno ministrstvo pa je zadnje tedne še posebej v nemilosti zaradi propadlega projekta Euro-Hawk, v okviru katerega sta podjetji Northrop Grumman in EADS razvijali vohunska brezpilotna letala. Nemčija je za ta projekt že namenila 250 milijonov evrov, ta mesec pa je sporočila, da od njega odstopa, saj bi bilo za pridobitev potrebnih certifikatov za letenje potrebnih vsaj še 500 milijonov evrov.

Nemški obrambni minister Thomas de Maiziere naj bi natančno poročilo o aferi predstavil 5. junija, opozicija pa glasno zahteva njegov odstop.