22 let po padcu Berlinskega zidu in združitvi Nemčije je inštitut Allensbach opravil obsežno raziskavo, s katero so ugotovili, da imajo ''vzhodnjaki'' izjemno negativno mnenje o ''zahodnjakih'', o sebi pa menijo vse najboljše.

Arogantni, željni denarja in plitki

Kar 71 odstotkov jih je Nemce na zahodu opisalo kot arogantne, 57 odstotkov jih vidi usmerjene le v pehanje za denarjem, 45 odstotkov pa jih verjame, da so zahodnjakih plitki, so zapisali v poročilu o raziskavi.

''Vzhodni Nemci imajo o zahodnih skoraj izključno negativno mnenje,'' so zapisali v časniku Welt am Sonntag. ''Po drugi strani pa imajo o sebi izjemno pozitivno mnenje,'' so dodali. 69 odstotkov se jih je namreč opisalo kot skromne, nekaj manj kot zadržane, 58 odstotkov pa kot iznajdljive. Malo slabše mnenje o vzhodnjakih imajo njihovi zahodni kolegi. Ti jih vidijo kot nezadovoljne, nezaupljive, le 12 odstotkov pa jih je opisalo kot nadute.

Razdelitev identitete

Raziskava je pokazala, da v Nemčiji še vedno obstaja močno dojemanje razdelitve identitete med vzhodnimi in zahodnimi Nemci, pa čeprav je Berlinski zid padel že leta 1989, Nemčija pa se je leto kasneje združila.

Mnogo prebivalcev vzhoda se je težko sprijaznilo z združitvijo Nemčije in hrepeni po življenju, kakršnega so poznali nekoč. Ravno to pa dodatno razburja zahod, ki je z dvema milijardama evrov pomagal pri obnovi vzhoda.