Nov zakon bo pričel veljati s 1. novembrom, sledi pa odločitvi ustavnega sodišča, ki je razsodilo, da imajo posamezniki osebno pravico do izbire spola, s katerim so pravno identificirani, če se »globoko počutijo« kot pripadniki tega spola.

Starši novorojenčkov bodo sedaj lahko preskočili točko, ki se tiče novorojenčkovega spola na rojstnem listu, če se je otrok rodil z nenavadnimi fizičnimi karakteristikami, zaradi katerih določitev spola ni možna. Zakon bo bolj namenjen interseksualcem oziroma hermafroditom kot transseskualcem. Hermafroditi imajo karakteristike tako moških kot ženskih spolnih organov.

Nemška ministrica za pravosodje Sabine Leuthheusser-Schnarrenberger ocenjuje, da bo zakon za seboj potegnil potrebo po celoviti reformi vseh dokumentov, ki jih izdaja država. Prav tako bo »tretji spol« vplival na vprašanje zakonskih zvez. V Nemčiji se trenutno lahko poročajo zgolj moški in ženske, istospolni pari pa lahko vstopijo v civilno zvezo. Noben zakon ne predvideva zvez med pripadniki, ki ne sodijo v enega od obeh spolov.

Pred Nemčijo, ki je prva evropska država s takim zakonom, so v potnih listih tretji spol vpeljali v Indiji že leta 2005, podobno so leta 2011 storili v Avstraliji, kjer lahko državljani v svojem potnem listu spol označijo kot X. Lani sta zgledu sledili še Nova Zelandija in Pakistan. Slednji na podlagi odločitve vrhovnega sodišča iz leta 2009. Letos se je skupini pridružil tudi Nepal. Aktivisti pravijo, da je zakonodaja zmanjšala diskriminacijo proti transseksualcem in osebam z nedoločljivim spolom.