Dovoljenje za izvoz je bilo po navedbah nemške vlade izdano na podlagi pogoja, da bodo kemikalije uporabili zgolj v civilne namene. Nemška kanclerka Angela Merkel, ki je v omenjenem obdobju že bila na tem položaju, je za nemško televizijo ARD v sredo prav tako zagotovila, da "je glede vseh informacij, ki jih ima na voljo" moč reči, da so kemikalije "bile uporabljene v civilne namene".

Nemški politiki tako iz vrst vladajoče koalicije kot opozicije so danes na nemško vlado naslovili zahtevo, da podrobneje pojasni zadevo. Predsednik parlamentarnega odbora za zunanjo politiko Ruprecht Polenz je tako med drugim od ministrstva za gospodarstvo zahteval "natančnejše podatke".

Podpredsednik Leve stranke in strokovnjak za kemično orožje Jan van Aken pa je opozoril, da je nemška vlade že leta 2002 vedela, da ima Sirija obsežen program kemičnega orožja. Sirskemu predsedniku Bašarju al Asadu ne bi smeli verjeti, ko je rekel: "To je za zobno pasto, ne za bojni plin", je še dejal, poroča dpa.

Režim sirskega predsednika Bašarja al Asada sumijo, da je 21. avgusta v predmestju Damaska s kemičnim orožjem zakrivil smrt več sto ljudi. Rusija je nedavno predlagala, da bi sirsko kemično orožje postavili pod mednarodni nadzor in ga nato tudi uničili. Kot je v sredo še dejala Merklova, obstajajo "zelo močni indici", da je za uporabo kemičnega orožja kriv sirski režim. Zavzela se je tudi, da odgovorni za to pridejo pred Mednarodno kazensko sodišče.