Nemška obveščevalna služba BfV je ob teh obtožbah zatrdila, da je samo testirala vohunski program za splete komunikacije.

V ameriških dokumentih, ki jih je razkril Snowden, prav tako hvalijo pripravljenost direktorja nemške obveščevalne službe BND Gerharda Schindlerja za tesno sodelovanje z NSA. Poleg tega pa je nemška vlada glede na te dokumente spremenila svojo interpretacijo zakonodaje o zasebnosti, da bi omogočila večjo fleksibilnost pri izmenjavi podatkov, poroča francoska tiskovna agencija AFP.

Snowdnove trditve so na vlado nemške kanclerke Angele Merkel pred zveznimi parlamentarnimi volitvami 22. septembra povečale pritisk. Namestnik tiskovnega predstavnika Merklove Georg Streiter je zato danes napovedal "celovit pregled" stikov Nemčije z ameriškimi obveščevalnimi službami. Rezultati preiskave bodo med sredo in petkom sporočili parlamentarnemu odboru za nadzor obveščevalnih služb.

Streiter je še branil dejstvo, da nemške obveščevalne službe delujejo tajno, in dodal, da "se lahko z mednarodnim terorizmom spopada le z z mednarodnim sodelovanjem, kar koristi nemškim državljanom".

"Z ZDA sodelujemo že desetletja. Če sedaj obstajajo različni poglede in interpretacije zakonodaje o osebnih podatkih v ZDA in Nemčiji, še ne pomeni, da so Američani sedaj kar naenkrat zlobni," je zatrdil tiskovni predstavnik. Pripomnil je še, da "nemška zakonodaja velja na nemških tleh, kar velja tudi za obveščevalne službe".