»Ne smemo postati histerični«

»V zadnjih nekaj dneh so se Mandeli ponovno pojavili simptomi vnetja pljuč,« so sporočili iz urada. Tiskovni predstavnik južnoafriškega predsednika Mac Maharaj je povedal, da Mandela diha brez pomoči aparatov. »Madiba je borec in pri njegovih letih bo v redu, dokler se bo boril,« je dejal Maharaj. Mandela bo prihodnji teden dopolnil 95 let, v bolnišnici pa so ob njem družinski člani.

»Stvarnosti moramo pogledati v oči. Ne smemo postati histerični. Dokler živi, moramo praznovati njegovo življenje, praznovali pa bomo tudi, ko ga več ne bo med nami,« je dodal Maharaj. Slabe novice o njegovem zdravstvenem stanju je povezal »z zelo pomembnim sporočilom nekdanjega predsednika za vse«. »Gre za človečnost. Ne moremo misliti samo nase, temveč kako lahko izboljšamo življenje drugih,« je dejal Maharaj.

V dveh mesecih že drugič v bolnišnici

Za Nobelovega nagrajenca za mir in junaka boja proti apartheidu je to že druga hospitalizacija v zadnjih dveh mesecih. V začetku aprila je bil deset dni v bolnišnici zaradi pljučnice. V zadnjega pol leta je Mandela v bolnišnici pristal štirikrat, predvsem zaradi težav z dihanjem.

Med drugim se je decembra lani 18 dni zdravil v bolnišnici zaradi vnetja pljuč, poleg tega pa je prestal operacijo žolčnih kamnov. To je bilo njegovo najdaljše zdravljenje v bolnišnici, odkar je bil leta 1990 po 27 leta zapora zaradi boja proti apartheidu izpuščen na prostost.

(Fotografija: Reuters)

Maš za Mandelovo zdravje po celotni Južnoafriški republiki se je udeležilo na stotine vernikov. »Popolnoma naravna izkušnja je, da se večina od njega ne želi posloviti in ga želi v svojih življenjih imeti kakorkoli dolgo lahko,« je za BBC dejal duhovnik, znan po bojih proti apartheidu. »Vedno je del naših molitev,« je dodal.

Upajo, da si bo vendarle opomogel

BBC-jeva dopisnica Karen Allen pravi, da je v Južnoafriški republiki sicer v zraku čutiti umirjenost, vsi pa po tihem upajo, da si bo moški, ki je bil na čelu boja proti apartheidu, kmalu spet opomogel. Mandelov dober prijatelj nadškof Desmond Tutu je že javno pozval Južnoafričane k molitvi za Mandelovo zdravje in hitro okrevanje. Predsednik Zuma pa sestankuje bolj ali manj samo v prestolnici, da bi lahko obiskal Mandelo, če bi mu zdravniki rekli, da je za to skrajni čas.