To je zapisal v 11 strani dolgem pismu italijanskemu pisatelju in matematiku Piergiorgiu Odifreddiju, ki je še pred Benediktovim odstopom napisal knjigo o težavah, s katerimi se sooča rimskokatoliška cerkev.

»Glede vašega omenjanja moralne zlorabe mladoletnikov s strani duhovnikov, lahko to samo, kot že veste, potrdim z globoko osuplostjo. Toda nikoli nisem skušal prikriti teh stvari,« je zapisal Benedikt.

Odlomke iz Benediktovega pisma so z njegovim dovoljenjem objavili v rimskem časopisu La Repubblica. To naj bi bilo prvič, da se je Benedikt v prvi osebi odzval na obtožbe glede spolnih zlorab, čeprav je uradni Vatikan vedno trdil, da je nekdanji papež naredil ogromno, da bi ustavil spolne zlorabe mladoletnih in da ni nikoli poskušal tega prikriti.

Gre za prvo neposredno objavljeno izjavo vse od Benediktovega odstopa 28. februarja letos. Mnogi, ki so ga obiskali v njegovi vatikanski hiši, kjer zdaj živi, so sicer v javnosti že spregovorili o nekaterih njegovih komentarjih.

Nenavadna poteza

Objava pisma v časniku je nenavadna poteza, saj je Benedikt XVI. ob napovedi svojega odstopa obljubil, da bo "ostal skrit" pred očmi javnosti.

Benedikt XVI. je poleg tega še zapisal, da kljub temu, da to ni opravičilo za dejanja duhovnikov, sociološke raziskave nakazujejo na to, da zlorabe otrok niso nič bolj pogoste pri duhovnikih kot v "primerljivih poklicih" in da zaradi tega teh zlorab ne bi smeli predstavljati kot "izrecno katoliški zločin".

A Benediktove trditve, da ni prikrival zločinov duhovnikov, so že naletele na kritike, saj jim oporeka organizacija žrtev duhovniških zlorab SNAP. "V duhovniški karieri, ki je trajala več kot šest desetletij, nismo našli nobenega primera, pri katerem bi Benedikt razkrinkal duhovnika, ki je zlorabljal otroke," so po poročanju dpa sporočili iz SNAP.

Še veliko prikritega?

Žrtve spolnih zlorab v cerkvi Benedikta obtožujejo, da kot papež, pa tudi pred tem, ni naredil dovolj, da bi ustavil zlorabe otrok. Trdijo, da je ogromno nečednega dogajanja v cerkvenih vrstah še vedno prikritega in da je za zlorabe vedelo veliko več škofov, ki morajo po njihovem za svoja dejanja zdaj odgovarjati.

Kriza katoliške cerkve se je pričela leta 2002, ko so mediji pričeli poročati o sistematičnem prikrivanju primerov zlorab in premeščanju duhovnikov, ki so zlorabljali žrtve, v druge škofije, namesto da bi jih predali oblastem.