Pristopno pogodbo Hrvaške z unijo je že ratificiralo 20 od 27 članic EU, nekatere članice, kot so Nemčija, Nizozemska in Danska, pa so se odločile počakati na spomladansko poročilo Evropske komisije o izpolnjevanja hrvaških zavez za polnopravno članstvo v EU, poudarja tportal.hr.

Vstop v EU bo vprašljiv, če poročilo ne bo v celoti pozitivno, Slovenija pa bo potem dobila argument več za svoja prizadevanja, da v sporu o Ljubljanski banki vsili svoje stališče, ocenjuje tportal.hr.

Jandroković je prepričan, da bo Hrvaška izpolnila deset pogojev, ki jih je Evropska komisija postavila Hrvaški v jesenskem poročilu, in poudarja, da se je potrebno osredotočiti na Slovenijo. Hkrati je ocenil, da hrvaška vlada ne dela na tem, da bi uredila spor s Slovenijo.

Nemčija je napovedala, da bo ratificirala hrvaško pristopno pogodbo šele v začetku junija, kar pomeni, da Slovenija ne bo ostala osamljena, je pojasnil Jandroković, ki je uporabil tudi nogometni besednjak. Dejal je, da Slovenija ne bo ostala v zaledju ter da se zadeva lahko dodatno zaplete. Spomnil je, da so tudi tuji diplomati kritizirali hrvaško vlado zaradi pasivnosti.

"Ne vem, kaj počne zunanja ministrica (Vesna Pusić), vendar pa za premiera (Zorana) Milanovića vem, da nič ne dela, ker se s slovenskim premierom Janezom Janšo pogovarjata o vremenu in smučanju," je izjavil bivši vodja hrvaške diplomacije, ki je spomnil na Milanovićeve izjave po srečanju z Janšo konec lanskega leta v Bruslju.

Kot je dodal, bi morala Hrvaška poleg dvostranskih pogovorov lobirati pri partnerjih in zaveznikih, da bi Slovenijo spodbudili k rešitvi spora. Če bomo prišli v časovno stisko, bi se lahko zgodilo, da bo hrvaška vlada popustila slovenskim zahtevam, da ne bi zamudila vstopa v EU, meni Jandroković.