Silvio Berlusconi je presenetil v senatu, Pier Luigi Bersani uspel v poslanski zbornici, nesporni poraženec volitev je Mario Monti, zares veliki zmagovalec italijanskih parlamentarnih volitev pa je komik Beppe Grillo, ki je potolkel vse javnomnenjske napovedi. In presenetil, ali kot je dejal sam: »Rezultat našega gibanja bo precej boljši, kot napovedujejo raziskave.«

Vsaj tako so včeraj okoli 20. ure zvečer kazali delni uradni rezultati volitev. Berlusconijevi desni koaliciji se je nasmihala večina v senatu, in sicer na račun zapletenega volilnega sistema v zgornji dom. Zmagala je v nekaterih odločilnih deželah (Lombardija, Sicilija, Apulija, Kampanja, Benečija), ki prispevajo največ senatorjev. Koalicije namreč za senat nagrado za relativno zmago dobijo na ravni posamezne dežele in ne na nacionalni ravni, kot to velja za poslansko zbornico.

Bersanijeva grenka zmaga

Tako se lahko rezultat v senatu povsem razlikuje od rezultata v poslanski zbornici, kjer se večina, čeprav tesna (zmagovalca bo treba čakati do zadnjega volilnega listka), za zdaj obeta Bersanijevi koaliciji. To pa pomeni, da bo Bersanijeva koalicija prejela nagrado v obliki dodatnih mandatov, ki ji bodo zagotovili 55-odstotno večino in tako verjetno tudi mandatarstvo. A trik tiči v dejstvu, da sta oba domova parlamenta v Italiji enako močna pri sprejemanju zakonov, zato bo levosredinska koalicija v senatu prisiljena skleniti koalicijo z eno od ostalih koalicij, če bo želela vladati. S kom v koalicijo, če sploh, ali pa morda kar na nove predčasne volitve, kot je bilo včeraj slišati iz Demokratske stranke? Težko si je predstavljati, da bi Bersani vstopil v veliko koalicijo z Berlusconijem ali pa, da bi se povezal z Grillom. Ostane torej Montijeva sredinska koalicija, ki bi po še ne vseh preštetih glasovih Bersaniju zagotovila majhno večino v senatu. Takšnega zavezništva so se na primer nadejali v britanskem tedniku Economist, saj bi levico najbrž prisilil v nekoliko bolj reformno držo. Če je Montijev rezultat razočaranje – javnomnenjske raziskave so mu kazale okoli 14-odstotno podporo –, je zagotovo največji uspeh na teh volitvah zabeležil Grillo, ki predstavlja množice z aktualno politiko nezadovoljnih ljudi. Njegovo gibanje je v poslanski zbornici postalo najmočnejša posamična stranka, kar ni predvidela nobena javnomnenjska raziskava.

Šef italijanske tiskovne agencije Ansa Luigi Contu je komentiral, da je z uspehom Grillovega gibanja de facto konec druge italijanske republike in da se bodo stranke morale resno zamisliti nad svojimi politikami. Grillo je tako včeraj razumljivo slavil z velikim nasmehom na ustih. Precej manj gre na smeh Bersaniju in Montiju, ki bi ju lahko oba označili za poraženca. V Demokratski stranki včeraj večinoma niso želeli komentirati rezultata volitev, češ da so razlike med posameznimi projekcijami prevelike, da bi lahko sodili o uradnih rezultatih. Je pa bilo na obrazih poslancev stranke jasno videti razočaranje nad tako nejasnimi rezultati, potem ko so si večji del volilne kampanje obetali »lahko« zmago. Čeprav so nezadovoljstvo z rezultatom skušali »zaviti« v skrb za državo, ki bi utegnila ostati z nestabilno vlado, je jasno, da so razočarani predvsem zaradi nepričakovano dobrega rezultata desnice in Grilla. Pred italijansko politiko so, če se bodo projekcije potrdile, očitno težka koalicijska pogajanja, če ne še kar ene predčasne volitve.