Evropska komisija je opozorila Španijo, da mora pri obmejnih pregledih na meji z Gibraltarjem spoštovati zakonodajo EU, ker je španska vlada sporočila, da utegne uvesti pristojbino v višini petdeset evrov za vsako prečkanje špansko-gibraltarske meje. Španski obmejni organi so pred tem na meji z Gibraltarjem, ki je britanska samoupravna kronska kolonija, z namernim dolgotrajnim pregledovanjem vozil v veliki vročini ustvarili do šesturne zastoje in gnečo.

Novi spor in stari problemi

Oboje je posledica novega spora med Madridom in Londonom, ki so razmeroma reden pojav. Tako kot izbruhnejo, po določenem času tudi potihnejo. Tokrat španski vladi, posebej njenemu premierju Marianu Rajoyu Breyu, ki ga obtožujejo korupcije, verjetno ustreza nekoliko dolgotrajnejši spor zaradi klasične navade politikov, ki radi preusmerjajo pozornost javnosti z domačih na zunanji problem. Gibraltarski med Španci vedno vžge, ker Španija že tristo let oporeka britansko suverenosti nad tem manj kot šest kvadratnih kilometrov velikim ozemljem na skrajnem južnem koncu iberskega polotoka, ki leži ob gibraltarski ožini. Ta povezuje tako Atlantski ocean in Sredozemsko morje kot Evropo in Afriko. Gibraltar ima izjemen strateški pomen, gosti pa tudi Natovo oporišče. Britanci in Nizozemci so ga zasedli leta 1704, leta 1713 pa je pripadel Britaniji po mednarodni »pogodbi iz Utrechta«. Gibraltarčani, ki jih je nekaj manj kot trideset tisoč, so državljani Združenega kraljestva (Britanije) in EU. Imajo svojega premierja (ministrskega šefa), vlado, petnajstčlanski parlament in samoupravo na vseh področjih razen obrambe in zunanje politike, ki sta v pristojnosti vlade v Londonu. Povod za najnovejši spor je povezan z ribolovnimi pravicami, o katerih se gibraltarska in španska vlada zadnji dve leti vse bolj prepirata. Obe si lastita jurisdikcijo nad Gibraltarskim zalivom. Sedanji spor so sprožili betonski bloki, ki jih je Gibraltar julija brez vsakršne napovedi položil v zaliv, da bi, kot je trdil, ustvaril umetni greben in spodbudil razcvet morskega življenja v zalivu. Vlada v Madridu trdi, da je to naredil brez primernega dovoljenja, in sicer v španskih vodah, in da s tem krši svoje okoljevarstvene zakone in povzroča škodo španski ribolovni industriji. Španski zunanji minister Jose Manuel Garcia - Margallo, ki je v časopisnem intervjuju namignil na petdeset evrov pristojbine za prečkanje meje, je tudi dejal, da utegne Španija zapreti zračni prostor za polete v Gibraltar, španski dacarji pa sprožiti preiskavo o tem, kako je približno šest tisoč Gibraltarčanov kupilo nepremičnine v sosednih delih Španije. Španci trdijo, da so se odločili v odnosu do Gibraltarja dosledneje spoštovati zakone in manj mižati na eno oko v primeru kršitev zaradi nerazumnega ravnanja Gibraltarčanov,

Zabave je konec

»Zabave v naši politiki do Gibraltarja je konec,« je dejal španski zunanji minister, ki Gibraltarju očita, da omogoča tihotapljenje cigaret v Španijo, pa tudi, da je korporacijska davčna oaza, ki podjetjem in bogatim posameznikom omogoča, da se izmikajo plačilu milijonskih davkov. Čeprav je britanski premier Cameron kronskim samoupravnim ozemljem ukazal, naj spravijo svoje hiše v davčni red, je gibraltarski premier Fabian Picardo še junija letos pozival korporacije in sklade, naj se iz Londona preselijo v Gibraltar, od koder jim odkrito sporočajo, da je malo verjetno, da jim bo treba plačevati kakršen koli korporacijski davek.

Španija, Britanija in Gibraltar so leta 2006 podpisali najnovejši, cordobski sporazum, ki ureja takšne zadeve, kot so prečkanje meje in poleti v Gibraltar, in predvideva redne tristranske pogovore za reševanje problemov. V Španiji že od leta 2011 pravijo, da se glede Gibraltarja pogovarjajo samo z Britanci. Sedanji zunanji minister pa je ta sporazum razglasil za traparijo, kar najbrž pomeni, da ga Madrid ne misli več spoštovati.

Legenda pripoveduje, da bo Gibraltar spet španski, ko tam ne bo več niti ene opice, ki so lokalna posebnost, saj je Gibraltar edini kraj v Evropi, kjer opice, ki jih je vse več, živijo na prostosti.