Izzivanje Pjongjanga je neposredno kršenje resolucij Varnostnega sveta ZN ter resno ogroža stabilnost v regiji, možnosti za trajen mir na Korejskem polotoku in mednarodni mir in varnost, so še zapisale članice Nata v skupni izjavi.

Zaveznice Pjongjang pozivajo, naj »v celoti ter na verodostojen in nepovraten način opusti jedrsko orožje, jedrske programe in programe balističnih izstrelkov« ter naj se vključi v »verodostojne pogovore o opustitvi jedrskega oboroževanja«.

V Severni Koreji pa so prav danes vnovič zahtevali, naj jih mednarodna skupnost obravnava kot jedrsko državo, enakovredno kot ZDA, češ da je to neizogiben pogoj za kakršne koli pogovore Pjongjanga z Washingtonom.

Nato "izjemno zaskrbljen" zaradi kemičnega orožja v Siriji

Zveza Nato je »izjemno zaskrbljena« zaradi morebitne uporabe kemičnega orožja v Siriji, je danes v Bruslju poudaril generalni sekretar zavezništva Anders Fogh Rasmussen. Ruski in ameriški zunanji minister, Sergej Lavrov in John Kerry, sta bila sicer v odzivu na izraelske navedbe, da je to orožje že bilo uporabljeno, previdna, češ da dokazov ni.

Zaveznice so »izjemno zaskrbljene« zaradi humanitarnih razmer v Siriji, zaradi nevarnosti širitve krize v regiji, zaradi uporabe balističnih izstrelkov in zaradi morebitne uporabe kemičnega orožja, je izpostavil Rasmussen.

Je Asad kemično orožje že uporabil?

Ni pa želel komentirati navedb izraelske strani, da je režim sirskega predsednika Bašarja al Asada kemično orožje v boju proti upornikom že uporabil. Prav tako ni želel komentirati morebitnih Natovih kriznih načrtov za primer uporabe kemičnega orožja.

Tudi ameriški zunanji minister Kerry, ki se je danes prvič udeležil zasedanja zunanjih ministrov Nata, je bil previden. Izrael po njegovih besedah svojih navedb o uporabi kemičnega orožja za zdaj ni uspel utemeljiti s trdnimi dokazi.

»Ne verjemite vedno, kar preberete v časopisih,« je odvrnil novinarjem, ki so ga spraševali o tem. Izraelski premier Benjamin Netanjahu mi ni uspel potrditi, da je sirski režim v boju proti upornikom uporabil kemično orožje, je še dejal.

Zaviranje prizadevanj za dialog

Previden je tudi ruski zunanji minister. »Vsako informacijo o tem, da je bilo uporabljeno kemično orožje, morajo temeljito preučiti strokovnjaki,« je poudaril in spomnil, da so se v preteklosti podobne navedbe že izkazale za neresnične.

Vodja ruske diplomacije je bil sicer kritičen do »zelo agresivne in krvi žejne« manjšine v mednarodni skupnosti, ki zavira »vsa prizadevanja za dialog« v Siriji. Na koga konkretno cilja, ni pojasnil.

Erjavec: Če pride to orožje v neprave roke, raje ne razmišljajmo o posledicah

Tudi slovenski zunanji minister Karl Erjavec je dejal, da ni jasno, ali je bilo kemično orožje uporabljeno in kdo naj bi ga uporabil, ter opozoril: »Če pride to orožje v neprave roke, raje ne razmišljajmo o posledicah.«