V soboto naj bi bilo v Homsu ubitih več deset ljudi, vojska pa nadaljuje z obstreljevanjem sosednjih četrti, s čimer želi utrditi svoj položaj. Tarča raketnih napadov je bilo tudi mesto Rastan, ki velja za uporniško trdnjavo.

Danes so ob tem vojaške sile izvajale zračne napade na mesta vzhodno od sirske prestolnice in na Darajo na jugozahodu. Spopadi med silami predsednika Bašarja al Asada in uporniki so izbruhnili v severovzhodnih in jugozahodnih predelih Damaska.

Nevladna organizacija Sirski observatorij za človekove pravice navaja, da je bilo med žrtvami bombardiranja v in okoli Damaska v soboto 13 otrok, še deset otrok pa je umrlo v zračnih napadih v provinci Alepo. Po mnenju analitikov gre za obupan poskus al Asada, da bi zaustavil napredovanje upornikov, predvsem na severu države.

Medtem so uporniški borci napredovali v boju za vojaško postojanko Hamidije v severozahodni provinci Idlib. Če bi jo osvojili, bi jim to omogočilo ofenzivo proti bližnji vojaški bazi Vadi Deif, ki je ena zadnjih vladnih oporišč na severu države.

Brahimi verjame v svoj načrt

Posebni odposlanec ZN in Arabske lige za Sirijo Lakhdar Brahimi je danes poudaril, da ima predlog rešitve za nasilje v Siriji, ki bi lahko bil sprejemljiv za mednarodno skupnost. O njem je že razpravljal z Rusijo in Sirijo, je pojasnil po srečanju z generalnim sekretarjem Arabske lige Nabilom al Arabijem.

"O načrtu sem razpravljal z Rusijo in Sirijo. Mislim, da bi mednarodna skupnost predlog lahko sprejela," je v Kairu dejal Brahimi. Ob tem je položaj v Siriji označil za "zelo slabega" in dodal, da se stanje vsak dan slabša.

Brahimi je sicer pojasnil, da njegov načrt za politično rešitev 21-mesečnega sirskega konflikta temelji na dogovoru iz Ženeve. "Predvideva prekinitev ognja, oblikovanje vlade s polnimi pooblastili in načrt za parlamentarne in predsedniške volitve," je pojasnil po poročanju francoske tiskovne agencije AFP.

Po besedah posebnega odposlanca Sirija nima veliko možnosti. Ali bo dosežena politična rešitev ali pa država tvega zdrs v podobno situacijo kot Somalija.

Sirska opozicija sicer vztraja, da je odhod sirskega predsednika Bašarja al Asada nujen pogoj za kakršen koli dialog o politični rešitvi.

Ruski zunanji minister Sergej Lavrov je v soboto v Moskvi zavrnil pozive, naj Rusija prepriča Asada v odhod s položaja. Je pa izrazil prepričanje, da možnost politične rešitve za konflikt, v katerem je življenje izgubilo okoli 40.000 ljudi, še obstaja.