Bahrajn, Jordanija, Savdska Arabija in Združeni arabski emirati so ameriškemu predsedniku Baracku Obami omogočili, da je po včerajšnji odmevni novici o prvem napadu na mudžahide Islamske države (IS) v Siriji domači javnosti sporočil, da »to ni zgolj ameriški boj«. Dodal je, da ZDA s ponosom stojijo z ramo ob rami z omenjenimi nacijami, ter ponovil, da bo obračun z IS trajal nekaj časa, bo pa naredil »vse, kar je potrebno«, da porazi ekstremiste. Za akcijo ameriške vojske, ki je z letali, droni in manevrirnimi raketami tomahavk napadla izbrane cilje v neuradni prestolnici Islamske države Raki ter Deir al Zoru in obmejnem mestu z Irakom Albu Kamalu, Washington ni pridobil formalne privolitve Damaska, je pa sirsko zunanje ministrstvo sporočilo, da je bil predhodno o njej obveščen njihov veleposlanik pri Združenih narodih. Sirski mediji so medtem poročali, da predsednik Bašar Al Asad podpira vsako mednarodno prizadevanje za boj proti teroristom v njegovi državi, po sestanku z vladnim kabinetom pa je Al Asad dejal, »da bo Sirija odločno nadaljevala vojno, ki jo že leta vodi proti teroristom«.

Cilja IS in Al Kaida

Cilj nočnega napada so bili po navedbah Pentagona bojevniki, vadbeni tabori, poveljstva, nadzorne točke, skladišča, preskrbovalna vozila in oklepniki Islamske države. Osem napadov je bilo usmerjenih tudi na druge cilje znotraj Sirije, in sicer na tako imenovano skupino Korasan, ki je veja mednarodne teroristične mreže Al Kaida in po trditvah Washingtona predstavlja podobno grožnjo ZDA kot IS. Po navedbah sirskega observatorija za človekove pravice s sedežem v Londonu naj bi šlo dejansko za pripadnike fronte Nusra, med petdeseterico ubitih pa pa so bili večinoma tuji mudžahidi.

Islamski skrajneži so na napad odgovorili z grožnjami z maščevanjem, ki zna biti prvenstveno usmerjeno prav na omenjene arabske države, ki jih je kot zaveznice v torkovi nočni akciji omenil Obama. Vojaški analitiki se za zdaj izogibajo ocenam o učinkovitosti zračnih napadov na Islamsko državo v Siriji, kjer ZDA nimajo močnega zaveznika na tleh, tako kot v Iraku v kurdski pašmergi in šiitskih milicah. Reuters, ki se sklicuje na zaupne vire v Washingtonu, pa navaja, da so ZDA in njihovi arabski zavezniki pripravljeni na trdovratno zračno kampanjo v Siriji, pri čemer bo glavno vlogo odigralo odkrivanje ciljev napadov. Sodelovanje sunitskih držav, ki so hkrati sovražno nastrojene proti Al Asadovemu režimu, velja za ključno pri zagotavljanju kredibilnosti ameriške akcije, ki se ji za zdaj ni pridružila nobena zahodna zaveznica. Francija, ki je pred dnevi izvedla prve zračne napade na cilje IS v Iraku, navaja zadržke mednarodnega prava, britanski premier David Cameron je akcijo pozdravil, do sodelovanja v njej pa se še ni opredelil, Turčija kot članica Nata pa je zavrnila kakršno koli vojaško vlogo v konfliktu v najbližji soseščini. Rusija, ki od izbruha arabske pomladi v Siriji neomajno podpira Al Asada, je medtem ponovila stališče, ki ga je že v ponedeljek v telefonskem pogovoru z generalnim sekretarjem ZN Ban Ki Moonom poudaril predsednik Vladimir Putin, namreč da »boj proti terorizmu na Bližnjem vzhodu in v severni Afriki terja usklajeno akcijo celotne svetovne skupnosti pod okriljem Združenih narodov« ter da »poskusi doseči lastne geopolitične cilje s kršitvijo suverenosti držav v regiji zgolj krepijo napetosti in še dodatno destabilizirajo položaj«.

Izrael sestrelil sirskega lovca

V ločenem incidentu je včeraj Izrael nad Golansko planoto sestrelil sirsko vojaško letalo. Prečkalo naj bi tako imenovano črto prekinitve ognja na Golanu, incidentu pa je najverjetneje botrovala napaka pilota, ki naj bi sodeloval v nekem napadu na nasprotnike Al Asadovega režima na sirski strani planote. Razbitine letala so prav tako padle na sirsko stran, pilot pa naj bi se rešil z izstrelitvijo. Sirski sektor planote je večinoma pod nadzorom upornikov, ki se borijo proti režimu Bašarja Al Asada. Režim upornike na Golanu pogosto napada iz zraka, velikokrat tudi blizu izraelskih položajev.